Du skall göra en kapsylöppnare eller annat föremål som en souvenir från någon kultur.
Sinntorpsskolan 4-9, Mölndals Stad · Senast uppdaterad: 26 augusti 2021
Läroplanskopplingar
Syfte (4)
formge och framställa föremål i olika material med hjälp av lämpliga redskap, verktyg och hantverkstekniker,
välja och motivera tillvägagångssätt i slöjdarbetet utifrån syftet med arbetet och utifrån kvalitets- och miljöaspekter,
analysera och värdera arbetsprocesser och resultat med hjälp av slöjdspecifika begrepp, och
tolka slöjdföremåls estetiska och kulturella uttryck.
Centralt innehåll (5)
Metall, textil och trä, deras kombinationsmöjligheter med varandra och med andra material, till exempel nyproducerade och återanvända material. Hur material kan kombineras med digital teknik.
Utvecklade former av hantverkstekniker, till exempel gjutning, vävning och svarvning. Begrepp som används i samband med dessa.
Två- och tredimensionella skisser, modeller, mönster och arbetsbeskrivningar, såväl med som utan digitala verktyg. Hur de kan läsas, följas och kopplas till matematiska beräkningar.
Undersökande av olika materials form, funktion och konstruktionsmöjligheter.
Egen formgivning med hjälp av olika material, färger och former.