Skolbanken Logo
Skolbanken

Undervisning i matematik hösten 2022

Skattkistans förskola, Borås Förskola · Senast uppdaterad: 14 augusti 2023

Under hösten kommer vi att introducera våra vänner Kanin och Igelkott från Kompisböckerna. Vi kommer att tillsammans med Kanin och Igelkott utforska matematikens värld. Tillsammans ska vi jobba med att ”rabbelräkna” eller ”ramsräkna” upp till tio. Utforska dom geometriska formerna som kvadrat, cirkel, rektangel och triangel.

Under hösten kommer vi att introducera våra vänner Kanin och Igelkott från Kompisböckerna. 

Vi kommer att tillsammans med Kanin och Igelkott utforska matematikens värld.

Tillsammans ska vi jobba med att ”rabbelräkna” eller ”ramsräkna” upp till tio. Utforska dom geometriska formerna som kvadrat, cirkel, rektangel och triangel. 

 

 

 

 


Läroplanskopplingar

förståelse för rum, tid och form, och grundläggande egenskaper hos mängder, mönster, antal, ordning, tal, mätning och förändring, samt att resonera matematiskt om detta,

förmåga att använda matematik för att undersöka, reflektera över och pröva olika lösningar av egna och andras problemställningar,

förmåga att urskilja, uttrycka, undersöka och använda matematiska begrepp och samband mellan begrepp,

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Varför Skolbanken?

Alla delar med alla

Planeringar i Unikum

Vem driver Skolbanken och varför?

Vem äger materialet?

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback