Varför ska vi arbeta med det här?
Språk är vårt främsta redskap för att tänka, kommunicera och lära. Genom språket utvecklar vi vår identitet, uttrycker känslor och tankar och förstår hur andra känner och tänker.
Genom undervisningen ska du få möta olika slags texter och ges förutsättning att utveckla ditt språk, identitet och förståelse för omvärlden.
Det här kommer du att få undervisning om
- Lässtrategier för att förstå och tolka texter och dess budskap, både de uttalade och sådant som står mellan raderna,
- Skönlitteratur som belyser människors villkor och identitets- och livsfrågor,
- Skönlitterära betydelsefulla barn- och ungdomsboksförfattare och deras verk,
Det här ska du lära dig
- Du kan läsa en bok med flyt.
- Du gör sammanfattningar av innehållet i tidsordning och kommenterar innehållet.
- Du förstår och diskuterar bokens budskap med hjälp av vad du själv har varit med om. Du beskriver vad du tycker och tänker när du läser.
Så här kommer vi att arbeta
Du kommer att:
- få läsa "Coraline" av Neil Gaiman
- få undervisning om olika lässtrategier, denna gång utifrån "En läsande klass". Med hjälp av figurerna Spågumman, Detektiven, Reportern, Konstnären och Cowboyen kommer vi att träna på läsförståelse som hjälper dig att förstå en text och utveckla din läsförståelse,
- få frågor till texten.
- få samtala om frågor kring boken,
- se filmen och göra jämförelser bok/film.
Det här kommer jag att bedöma.
Din förmåga att läsa en skönlitterär bok, där du resonerar kring budskap och beskriver din upplevelse av läsningen. Detta gör du genom att delta i klassdiskussioner och arbeta med frågeställningar utifrån texten. Du samlar dina skriftliga uppgifter i "Läsloggen".