Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Idrott och hälsa

·

Årskurs:

7 - 9

Ledarskap- uppvärmning- skadeförebyggande

Vikingaskolan, Lunds för- och grundskolor · Senast uppdaterad: 17 april 2018

Planera genomföra samt utvärdera en uppvärmning.

Syftet är kort sammanfattat att ni skall få möjlighet att hålla i en uppvärmning och få känna på hur det är att planera, genomföra och utvärdera något som man själv lagt upp. Samtidigt också få möjlighet att känna på hur det är att vara ledare och vad det innebär. En del, som övas hela tiden är samarbete då ni andra som inte är med och leder måste anpassa er och ställa upp för den/de som leder lektionen.  När det gäller den sista punkten så syftar den till att ni skall kunna redogöra för hur er uppvärmning kan förebygga skador och även vad uppvärmning är bra för ur ett mer allmänt perspektiv.

Se kopplingar nedan.

Innehåll

Du skall få känna på hur det är att planera, genomföra och utvärdera en egen uppvärmning. Samt kunna förklara varför det är bra att värma upp. Du ska även lära dig hur man lindar och tejpar en stukad fot.

Genomförande

  • Ni skall planera och organisera en valfri uppvärmning. Syftet med er uppvärmning och allmänt om betydelsen av uppvärmning skall finnas med i er planering. Dessa hittar ni i classroom. Planeringen ska lämnas in senast den 25 april 2018 kl 15.00, cirka 1 A4 sida som delas med mig på googledrive jesper.persson@skola.lund.se

  • Genomföra och vara ledare under en uppvärmning

  • Tillsammans lämna in utvärdering av uppgiften efter genomförd uppvärmning. Hur gick det? Vad gick bra? Vad gick sämre? Hur samlade vi gruppen när skulle ge info och visa övningar? Hur placerade vi oss i salen? Hur kan vi göra det bättre nästa gång? Fanns det övningar som vi inte borde haft med? Fick vi med hela kroppen i uppvärmningen. Utvärderingen delas med mig via google drive jesper.persson@skola.lund.se senast 3 dagar efter att ni genomfört er uppvärmning inför klassen.

Redovisning

Du ska tillsammans med en annan elev planera, genomföra och utvärdera er uppvärmning. Ni har cirka 10-12 min till ert förfogande använd gärna musik i er uppvärmning. Instruktioner för genomförandet av uppvärmningen publiceras på er blogg, där har ni filmer och texter som kan hjälpa er. Avslutningsvis så ska ni lämna in en rapport  

Elevinflytande

Möjlighet att välja samarbetspartner till uppgiften. Planera, genomföra samt utvärdera uppgiften på egen hand. Kunskaperna redovisas under genomförandet samt i er utvärdering.


Läroplanskopplingar

röra sig allsidigt i olika fysiska sammanhang,

planera, praktiskt genomföra och värdera idrott och andra fysiska aktiviteter utifrån olika synsätt på hälsa, rörelse och livsstil,

förebygga risker vid fysisk aktivitet samt hantera nödsituationer på land och i vatten.

Komplexa rörelser i lekar, spel och idrotter, inomhus och utomhus, samt danser och rörelser till musik.

Styrketräning, konditionsträning, rörlighetsträning och mental träning. Hur dessa aktiviteter påverkar rörelseförmågan och hälsan.

Att sätta upp mål för fysiska aktiviteter, till exempel förbättring av konditionen.

Ord och begrepp för och samtal om upplevelser och effekter av olika fysiska aktiviteter och träningsformer.

Arbetsställningar och belastning till exempel vid fysiska aktiviteter och förebyggande av skador, genom till exempel allsidig träning.

Matriser i planeringen
Ledarskap- uppvärmning- skadeförebyggande
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback