Eleverna kommer att arbeta med ett antal områden kopplade till det svenska språket. De ska få möjlighet att utveckla det svenska språket både muntligt och skriftligt genom både grammatik, ordkunskap och rättstavning. Grammatiken ska hjälpa eleverna att förstå det svenska regelsystemet, hur orddelar kombineras för att skapa förståeliga satser och meningar. Ordkunskapen ska ge eleverna en större förståelse för ords betydelse och i vilket sammanhang de används. Rättstavning ska utveckla elevernas stavningsförmåga.
- gemensamma genomgångar.
- arbeta med ordklasserna substantiv, adjektiv, verb och prepositioner. Detta genom gemensamma övningar, grupparbete samt enskilt arbete.
- övningar för att träna stavningsreglerna för lång och kort vokal, j-ljuden, tj-ljudet, sj-ljudet och å och ä-ljudet.
din förmåga att:
- förstå substantivens uppbyggnad samt kunna beskriva vad ett substantiv är (singular, plural, obestämd, bestämd, konkreta och abstrakta)
- förstå adjektivens uppbyggnad samt kunna beskriva vad ett adjektiv är (komparera)
- förstå verbens uppbyggnad samt kunna beskriva vad ett verb är (tempus)
- kan stava många av de vanligaste ljudstridiga orden rätt.
Grammatik |
|||
Osäker | Säker | Mycket säker | |
---|---|---|---|
Substantiv
Jag vet vad ett substantiv är
|
|
|
|
Jag kan nämna substantiv i singularis och pluralis
|
|
|
|
Jag kan säga om ett substantiv är i bestämd eller obestämd form
|
|
|
|
Jag kan säga om ett substantiv är i konkret eller abstrakt form
|
|
|
|
Adjektiv
Jag vet vad ett adjektiv är
|
|
|
|
Jag kan komparera ett adjektiv
|
|
|
|
Verb
Jag vet vad ett verb är
|
|
|
|
Jag kan nämna verb i grundformen, nutid och dåtid, (infinitiv, presens, preteritum)
|
|
|
|
Stavningsregler |
|||
Osäker | Säker | Mycket säker | |
vokaler och konsonanter
Jag vet vilka bokstäver som är vokaler och vilka som är konsonanter.
|
|
|
|
dubbeltecknad konsonant
Jag vet oftast hur dubbeltecknade- konsonant- ord stavas i vanliga ord.
(Har kanske kännedom om kort vokalljud stavas med två konsonanter- och att långt vokalljud stavas med en konsonant efter vokalen.)
|
|
|
|
Kort och lång vokal
Jag kan dela in vokalerna i hårda och mjuka
|
|
|
|
J-ljudet
Jag vet oftast hur J-ljudet stavas i vanliga ord.
|
|
|
|
Sj-ljudet
Jag vet oftast hur Sj-ljudet stavas i vanliga ord.
(Har kanske kännedom om att sj framför hård vokal och med sk framför mjuk vokal. Jag känner även till att det finns undantag som själv och människa. )
|
|
|
|
Tj-ljudet
Jag vet oftast hur Tj-ljudet stavas i vanliga ord.
(Har kanske kännedom om att ord vanligtvis stavas med tj framför hård vokal och med k framför mjuk vokal. )
|
|
|
|
Å-ljudet
Jag vet oftast hur Å-ljudet stavas i vanliga ord.
(Har kanske kännedom om att långt å-ljud stavas oftast med å och att kort å-ljud stavas oftast med o.)
|
|
|
|
Ny aspekt
Jag vet oftast hur Ä-ljudet stavas i vanliga ord.
|
|
|
|