* Arbete i Portal med text, diskussionsfrågor och övningar:
1. Läs s. 88-89 i Portal där det står om kunskapskraven inom området TALA/SAMTALA i svenskan.
2. Läs "Att vara en god talare" sid 90-94.
3. Läs "Att samtala" sid 95-99. Uppgift: Svara på frågorna på sid. 96, 97 och 99. Diskutera gärna med en kompis, men DU ska skriva ned dina egna svar.
4. Läs "Att diskutera" sid. 100-101. Uppgift: Skriv ned ca 10 meningar som du tycker sammanfattar sidorna 100-101 på ett bra sätt.
5. Läs igenom "Att argumentera" på sid 102-104.
6. Läs "Talet i olika medier" på sid 105-107.
7. Förbered och genomför en intervju (se sid 109).
8.
* Samtalsövningar tillsammans.
* Prova på hur det är att vara samtalsledare.
v. 2-4
Ditt deltagande vid muntliga övningar och aktiviteter enskilt och i samarbete med andra.
Bedömning av tala, lyssna, samtala . |
|||
E | C | A | |
---|---|---|---|
Samtal och Diskussion
|
Eleven kan samtala om och diskutera varierande ämnen genom att ställa frågor och framföra åsikter med enkla och till viss del underbyggda argument på ett sätt som till viss del för samtalen och diskussionerna framåt.
|
Eleven kan samtala om och diskutera varierande ämnen genom att ställa frågor och framföra åsikter med utvecklade och underbyggda argument på ett sätt som för samtalen och diskussionerna framåt.
|
Eleven kan samtala om och diskutera varierande ämnen genom att ställa frågor och framföra åsikter med välutvecklade och väl underbyggda argument på ett sätt som för samtalen och diskussionerna framåt och fördjupar eller breddar dem.
|