Vi arbetar med talen upp till 1000. Vi lär oss additions- och subtraktionsalgoritm (uppställning) med växling och vi lär oss hela den analoga klockan. Vi arbetar med "svåra" subtraktionstabellen och repeterar multiplikationstabellerna 2, 5 och 10 samt överslagsräkning och bråk. Vi arbetar med problemlösning.
Undervisningen syftar till att utveckla följande förmågor:
Följande delar av det centrala innehållet behandlas:
Det här ska du kunna:
Otillräckliga kunskaper | Godtagbara kunskaper | Mer än godtagbara kunskaper | |
---|---|---|---|
Talen 0-1000
|
Nivån för godtagbara kunskaper är ännu inte uppnådd.
|
Kan läsa och skriva talen 0-1000. Kan storleksordna talen och dela upp dem i hundratal, tiotal och ental.
|
Kan läsa och skriva tal i ett större talområde. Kan storleksordna talen och dela upp dem i tusental, hundratal, tiotal och ental.
|
Textuppgifter
|
Nivån för godtagbara kunskaper är ännu inte uppnådd.
|
Kan lösa en enkel textuppgift som kräver en uträkning med addition, subtraktion eller multiplikation. Väljer rätt räknesätt.
Kan skriva svar med rätt enhet.
|
Kan förstå och lösa textuppgifter som kräver fler än en uträkning. Kan skriva svar med rätt enhet.
|
Problemlösning
|
Nivån för godtagbara kunskaper är ännu inte uppnådd.
|
Kan i samarbete med en kamrat lösa ett enkelt matematiskt problem. Kan redovisa en enkel lösning.
|
Kan på ett tydligt sätt redovisa en mer avancerad lösning av ett enkelt matematiskt problem.
|
Skriftliga räknemetoder
|
Nivån för godtagbara kunskaper är ännu inte uppnådd.
|
Kan använda en skriftlig räknemetod, t.ex. en algoritm, för att räkna ut en addition inom talområdet 0-100 med växling över entalen.
|
Kan även använda en skriftlig räknemetod för att räkna ut en subtraktion inom talområdet 0-100 med växling över entalen.
|
Klockan
|
Nivån för godtagbara kunskaper är ännu inte uppnådd.
|
Kan läsa av och ställa en analog klocka.
|
Kan även läsa av några digitala klockslag.
|