Skolbanken – inspiration och utveckling från hela landet

Pedagogisk planering - Människokroppen Ht16

Skapad 2016-08-23 15:21 i Västra skolan Falun
Grundskola 8 Biologi

Vi kommer att läsa om hur människokroppen fungerar. Vi kommer att läsa om matspjälkningen, andning och blodomlopp.

Ni kommer att få skriva en text kring hur dessa organsystem sammarbetar

Innehåll

Syfte

Långsiktiga mål (utdrag ur Lgr11):

genomföra systematiska undersökningar i biologi, och

använda biologins begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara biologiska samband i människokroppen, naturen och samhället.

 

Centralt innehåll (utdrag ur Lgr11):

Kroppens celler, organ och organsystem och deras uppbyggnad, funktion och samverkan. Evolutionära jämförelser mellan människan och andra organismer.

Konkretisering av mål

Målet med undervisningen är att du ska

  • få kunskaper om kroppens organ, deras uppbyggnad och funktion

  • få kunskaper om hur kroppens organ samverkar

 

Arbetssätt

Genomförande

Du kommer att få

  • Lyssna på genomgångar

  • Jobb i arbetsgång

  • Se på film

  • Laborera

Redovisning

Korta läxförhör + att skriva en sammanfattande text kring hur matspjälkning, andning och blodomlopp sammarbetar

Bedömning

Det som bedöms är (utifrån kunskapskraven Lgr11)

  • din förmåga att se samband

  • dina kunskaper inom området människokroppen

Matriser

Bi
Pedagogisk planering – Biologi

Förenklat Kunskapskrav
Uppnått delar av kunskapskravet
>>>
>>>
>>>
Kunskapskrav
Eleven har … kunskaper om evolutionsteorin och andra biologiska sammanhang och visar det genom att …. dessa med …användning av biologins begrepp, modeller och teorier.
Dina kunskaper inom människokroppen
enkla ge exempel och beskriva viss
goda förklara och visa på samband inom relativt god
mycket goda förklara och visa på samband inom dessa och något generellt drag god
Kunskapskrav
Eleven kan föra … underbyggda resonemang om hälsa, sjukdom, sexualitet och ärftlighet och visar då på …. samband som rör människokroppens byggnad och funktion.
Förmågan att se samband
enkla och till viss del enkla
utvecklade och relativt väl förhållandevis komplexa
välutvecklade och väl komplexa
Beröm eller ge feedback på det här materialet genom att skriva en kommentar här: