Skolbanken – inspiration och utveckling från hela landet

Fågel

Skapad 2016-09-02 16:21 i Brunnsåkersskolan Halmstad
Grundskola 6 Slöjd
Designa din egen fågel och sy den av återbruksmaterial (jeans som någon vuxit ur, en duk som någon tröttnat på ...).

Innehåll

Syfte = detta ska du träna

 

Designa och göra saker i olika material, med olika redskap, på olika sätt: Du ska göra en fågel med vald stil. Du ska göra den av återbruksmaterial.

Välja hur du vill göra din fågel och förklara varför du valt att göra så

Tänka igenom hur du arbetat och hur ditt resultat blev. När du beskriver ska du kunna använda slöjdens ord.

När du tittar på slöjdade saker – i det här fallet fåglar - ska du kunna beskriva vad de signalerar/säger/visar.

 

Genomförande = hur vi kommer att jobba med detta arbetsområde

 

Vi börjar med att titta på fåglar av återbrukat material och i fågelböcker.

Var och en väljer material från en gemensam hög med exempelvis jeans, dukar, tröjor …

Sedan skissar du på idéer, funderar på vilkens sorts fågel du vill göra. Vilket uttryck ska din fågel ha? Hur du kan göra fågeln av det material som finns? Behövs kompletterande material? Vad i så fall?

Ibland kan man behöva repetera vissa saker för att kunna jobba på egen hand sen, exempelvis trädning av symaskin eller hur man syr fast detaljer för hand. Beroende på vad man ska göra får man då instruktioner i mindre grupper.

Du skriver loggbok i slutet av varje lektion. Där kan du bland annat skriva vad du behöver hjälp med nästa lektion så läraren kan förbereda det.

Utvärdering av hur du arbetat och hur resultatet blev kan ske i lite olika form: gruppredovisning, fylla i blankett, skriva i skolans slöjdblogg, utställning på biblioteket …

 

Bedömning = vad tittar läraren på för att se vad du kan

 

Under arbetets gång tittar läraren på hur du arbetar – hur du hanterar redskapen, hur du försöker lösa problem.

Läraren ska kunna bilda sig en uppfattning om hur du tänker kring ditt arbete och hur du kan använda slöjdord för att beskriva det. Det gör läraren genom samtal under lektionen, genom att läsa din loggbok och ta del av den utvärdering som du gör när du avslutat ditt arbete. I utvärderingen tittar läraren på hur du motiverar de val du gjort. Genom att titta på ditt färdiga arbete ser läraren hur du lärt dig hantera redskapen.

Beröm eller ge feedback på det här materialet genom att skriva en kommentar här: