SKRIFTLIG PEDAGOGISK PLANERING
MODERSMÅL : THAI
ÅK 7-9
Hathairat Wendel, Sunantha Falck, Kannika Yenprasop
Vecka 45-48
TEMA / ÄMNE: De ärliga barnen
SYFTE: Att utveckla förmåga att :
- Formulera sig och kommunicera i tal och skrift
- Använda thai som ett medel för sin språkutveckling och sitt lärande i tal och skrift.
- Läsa och analysera skönlitteratur och andra texter för olika syften.
- Urskilja språkliga struktur och följa språkliga normer.
- Reflektera över traditioner, kulturella företeelser och samhällsfrågor i områden där thai talas utifrån jämförelse med svenska förhållanden.
CENTRALT INNEHÅLL:
Läsa och skriva
- Lässtrategier för att tolka och analysera texter från olika medier.
- Strategier för skrivande av texter med hjälp av elevens typiska uppbyggnad och språk liga drag.
- Lässtrategier för att förstå olika slags texter med anknytning till ämnet.
- Förstå grammatiska begrepp, böjningsmönster och kunna böja vokaler.
- Förstå och kunna använda ordspråk som handlar om moral.
Tala, lyssna och samtala
- Samtal och diskutera om texterna och artiklar i ämnen.
- Muntliga presentationer och muntlig berättade för gruppen. Anpassning av språk, innehåll och disposition efter syfte och situationer.
Berättande texter och sakprosatexter
- Skönlitteratur som belyser människors villkor, identitets- och livsfrågor.
- Språkliga drag, ord och begrepp i skönlitteratur för ungdomar.
Språkbruk
- Ord och begrepp för att uttrycka känslor, kunskaper och åsikter. Ord och begrepps nyanser och värdeladdning. Bildspråk och idiomatiska uttryck.
- Skillnader i språkanvändning beroende på i vilket sammanhang, med vem och med vilket syfte man kommunicerar.
Kultur och samhälle
- Aktuella samhällsfråga i områden där thai talas, i jämförelse med liknande frågor i Sverige.
KUNSKAPSKRAV SAMT KONKRETISERING AV MÅL:
Du ska kunna…
- Delta i samtal och diskussioner kring skönlitteratur och texterna.
- Känna igen och förklara olika ordspråk och betydelser.
- Presentera muntligt och skriftligt om en moral artikel.
- Förstå grammatiska regler och kan använda de på rätt sätt.
- Förstå thailändska ordspråk som handlar om moral.
GENOMFÖRANDE:
Så här ska vi arbeta…
- Läsa tillsammans en litteratur “De ärliga barnen” sedan diskutera och svara på frågorna.
- Gissningsspel kring ordspråk.
- Muntlig och skriftlig redogörelse kring moral artikel.
- Olika övningar för att öva och lära de grammatiska regler.
- Olika övningar för att lära de thailändska ordspråk kring moral tema.
BEDÖMNING:
Bedömning sker genom:
- Samtal och diskussioner
- Förmåga att använda grammatiska strukturer till god effekt samt visa att du har tillräckligt med språklig variation i din skrift.
- Förmåga att skriva och stava rätt grammatiska regler.
- Förmåga att använda rätt ordspråk i rätt situationer.
- Muntlig redogörelse med relativt gott flyt och på ett nyanserat sätt om en moral artikel
DOKUMENTATION:
- Lärarens eget material
- Internet
- Olika pressartiklar
- Böcker om ordspråk
- Skönlitteratur “De ärliga barnen”
นักเรียนสามารถหาข่าวหรือเรื่องราวเกี่ยวกับความซื่อสัตยฺ์จากแหล่งต่างๆได้
นักเรียนสามารถสะกดคำได้
เมื่อคำมีตัวสะกดนักเรียนสามารถแปรรูปสระได้
นักเรียนสามารถเข้าใจและใช้สุภาษิตคำพังเพยรวมถึงสำนวนไทยที่เกี่ยวกับความซื่อสัตย์ได้