Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Modersmål

·

Årskurs:

1 - 3

LPP i modersmål för åk 1-3

0 Modersmålsenheten, Trollhättan · Senast uppdaterad: 11 februari 2017

Modersmål - Två språk är mer än ett Matrisen är gjord utifrån avstämningspunkterna i Nya Språket lyfter, kursplanen i modersmål och Lgr 11.

Lärandemål/Syfte

Undervisningen i ämnet modersmål ska syfta till att eleverna utvecklar kunskaper i och om sitt modersmål.

Genom undervisningen ska eleverna ges möjlighet att utveckla sitt tal- och skriftspråk så att de får tilltro till sin egen språkförmåga.

Genom undervisningen ska eleverna ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att

Undervisning/Centralt innehåll

Undervisningen innehåller följande moment:

  • muntliga spel och ordlekar
  • samtal om elevernas vardagliga upplevelser och erfarenheter
  • samtal om bilder, filmer, drama
  • samtal om årstider-dagar-månader
  • samtal om högtider, traditioner och kultur
  • högläsning för elever
  • lekar, sånger
  • lästräning
  • skrivträning - bokstäver, ord, siffror
  • tema-arbeten
  • träning i att återberätta
  • digitala medier: dator, kamera, Ipad...

 

Genomförande

Eleven ska ha inflytande vid val av innehåll, arbetsmetoder och redovisningssätt.

 

 

 

 

 

 

 

Läraren ska...

Bedömning/Kunskapskrav

I dina arbeten kommer läraren att bedöma på vilket sätt du:

  • talar på modersmålet och deltar i samtal om  bekanta ämnen, sätter ord på vad du tänker och tycker, dvs. framför egna åsikter
  • kan berätta med egna ord om dina upplevelser och vardagliga händelser
  • kan läsa, förstå och återberätta innehållet i elevnära texter
  • utökar ditt ordförråd
  • kan stava och skriva enkla ord och meningar
  • uttrycker dig skriftligt - elevnära texter, meddelanden, brev

 


Läroplanskopplingar

tillsammans med eleverna utveckla regler för arbetet och samvaron i den egna gruppen, och

utgå från att eleverna kan och vill ta ett personligt ansvar för sin inlärning och för sitt arbete i skolan,

svara för att eleverna får pröva olika arbetssätt och arbetsformer,

tillsammans med eleverna planera och utvärdera undervisningen, och

formulera sig och kommunicera i tal och skrift,

använda sitt modersmål som ett medel för sin språkutveckling och sitt lärande,

reflektera över traditioner, kulturella företeelser och samhällsfrågor i områden där modersmålet talas utifrån jämförelser med svenska förhållanden.

Lässtrategier för att förstå och tolka texter samt för att anpassa läsningen efter textens form och innehåll.

Strategier för att skriva olika typer av texter om för eleven välbekanta ämnen.

Läsriktning och skrivteckens form och ljud i jämförelse med svenska.

Ordföljd och interpunktion samt stavningsregler för vanligt förekommande ord i elevnära texter. Jämförelser med svenskans ordföljd, interpunktion och stavningsregler.

Muntligt berättande för olika mottagare.

Berättande texter och poetiska texter för barn i form av bilderböcker, kapitelböcker, lyrik, sagor och myter från olika tider och områden där modersmålet talas. Berättande och poetiska texter som belyser människors upplevelser och erfarenheter.

Ord och begrepp för att uttrycka känslor, kunskaper och åsikter.

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback