Ämnen:
Idrott och hälsa
·
Årskurs:
7 - 9
Sinntorpsskolan 4-9, Mölndals Stad · Senast uppdaterad: 6 september 2021
I detta arbetsområdet så ska ni i en grupp av två eller tre planera, genomföra och utvärdera en lektion med era klasskamrater.
Syftet med uppgiften är att alla elever ska ges möjlighet att utveckla kunskaper i att planera, genomföra och värdera olika rörelseaktiviteter. Eleven ska också ges möjlighet att utveckla sin samarbetsförmåga och respekt för andra.
Arbetsgång: Planeringen av lektionen kommer att genomföras under 1-2 lektionstillfällen. Sedan ska planeringen till lektionen lämnas in en vecka innan lektionstillfället ska genomföras.
Examinationstillfälle: Kommer att ske löpande under planeringslektionerna samt under själva lektionen.
Bedömning (Hur): Jag bedömer hur ni som grupp samarbetar samt hur väl ni har planerat lektionen. Nedan följer de kunskapskrav jag som lärare bedömer utifrån.
Syfte (1)
planera, praktiskt genomföra och värdera idrott och andra fysiska aktiviteter utifrån olika synsätt på hälsa, rörelse och livsstil,
Centralt innehåll (3)
Komplexa rörelser i lekar, spel och idrotter, inomhus och utomhus, samt danser och rörelser till musik.
Att sätta upp mål för fysiska aktiviteter, till exempel förbättring av konditionen.
Digitala och andra verktyg för att planera, genomföra och värdera rörelseaktiviteter.
Kriterier (2)
Eleven kan på ett i huvudsak fungerande sätt sätta upp mål för och planera träning och andra fysiska aktiviteter.
Eleven kan även utvärdera aktiviteterna genom att samtala om egna upplevelser och föra enkla och till viss del underbyggda resonemang om hur aktiviteterna tillsammans med kost och andra faktorer kan påverka hälsan och den fysiska förmågan.
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter