Årskurs:
F - 1
Modersmålsundervisningen, Lunds för- och grundskolor · Senast uppdaterad: 31 maj 2017
Vi ska leka med färg.
SKRIFTLIG PEDAGOGISK PLANERING
MODERSMÅL : THAI
ÅK 1 Vecka 45-47
TEMA / ÄMNE: Färg
SYFTE: Att utveckla förmåga att :
- Formulera sig och kommunicera i tal och skrift
- Använda thai som ett medel för sin språkutveckling och sitt lärande i tal och skrift.
Centralt innehåll
Läsa och skriva
- Elever kan förstå innehållet genom att titta på instruktions medier, lyssna och svara på frågor kring färger.
- Elever kan skriva vilken är första konsonant av färgnamn.
Tala, lyssna och samtala
- Muntligt berättande för olika mottagare.
- Uttal, betoning och satsmelodi och uttalets betydelse för att göra sig förstådd.
- Fråga och svara om färg
- Modersmålets konsonant ljud och uttal i jämförelse med svenskans.
Berättande texter och sakprosatexter
- Berättande texter och poetiska texter för barn i form av bilderböcker, färgböcker där thai talas.
- Beskrivande och förklarande texter för barn med anknytning till färg och språkliga uttryckssätt i områden där thai talas.
Språkbruk
- Ord och begrepp för att uttrycka känslor, kunskaper och åsikter.
´Kultur och samhälle
- Lekar och musik från områden där thai talas.
GENOMFÖRANDE: Så här ska vi arbeta…
- Diskutera om färgerna på många olika sätt.
- Spela spel kring färgerna och titta på böcker och bilder tills elever kunna minnas.
- Fråga och svara om färg.
- Muntlig och skriftlig redogörelse kring färg artikel.
- Olika övningar för att öva och lära de thailändska konsonanter.
- Olika övningar för att lära kring färgerna tema.
BEDÖMNING: Bedömning sker genom…
- Samtal och diskussioner om färger.
- Elever kan fråga och svara om färgerna på sakerna omkring dem.
- Elever känner till nästan alla konsonanter.
- Elever kan läsa och skriva en del av konsonanter.
Läromedel :
- Lärarens eget material
- Internet
- Färgböcker
- Konsonant bok och övningsbok
- Spelkort, ‘
- Dominobrickor i färg
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter