👋🏼 Var med och förbättra Skolbanken med oss på Unikum. Svara på formuläret här
Vi vill att barnen får en förståelse för demokratiska beslutsprocesser. Bland annat genom att rösta om till exempel utflyktsmål med hjälp av duploklossar, detta visualiserar majoritetsbegreppet.
Barnen ska vara delaktiga i utformandet av den pedagogiska miljön på förskolan. Även vilket material som erbjuds ska fortlöpande diskuteras och utvärderas.
Genom arbetet med Grön Flagg vill vi engagera barnen i miljöfrågor, både globalt och lokalt. Detta gör vi genom bland annat återvinning av papper och förpackningar samt resonemang runt användandet av naturresurser. Dessutom arbetar vi med målen som nämndes i förra stycket.
Grupparbete - barnen födda 2012 utgör halva barngruppen, därför tänker vi att det behövs två pedagoger i den gruppen. I början av terminen har det framgått att bokstäver - framför allt kopplat till deras namn - är det gemensamma stora intresset. Därför kommer vi lägga fokus på detta genom att sätta upp bokstäver och bilder som kan hjälpa barnen att koppla bokstäverna till sina ljud.
Att barnen kan uttrycka saker som "jag tycker... för att..."
Barnen förstår och respekterar majoritetsbeslut.
Barnen kan, på eget initiativ, ifrågasätta och medverka till att förändra den pedagogiska miljön och dess innehåll.
Barnen förstår resonemang kring konsumtionsmönster och dess miljöpåverkan.