Ämnen:
Slöjd
·
Årskurs:
8
Tiundaskolan, Uppsala · Senast uppdaterad: 19 april 2017
Tillverka en slöjdprodukt som inspirerats av musik.
Syfte
Eleven utvecklar sin förmåga att:
Centalt innehåll
se kopplingar till läroplanen nedan.
Mål
Bedömning
Det som kommer att bedömas är arbetsprocessen (planering, framställning och analys), teknikerna och hur väl uttrycket hänger ihop.
Arbetsgång
1. Ta del av inspirationsmaterial
2. Planera
Planeringen ska innehålla:
-tankekarta över den artist, musik eller låt du valt
-en skiss på den produkt du valt att göra
-beskrivning i ord och/eller bild hur du ska få fram uttrycket (musiken) i din produkt.
-val av tekniker och material
3. Rita dina mönsterdelar på mönsterpapper
4. Klipp ut i tyg
5. Framställ din produkt.
Om du ska trycka, göra applikationer eller brodera så är det lättast att göra innan du syr ihop delarna.
6. Efter avslutat arbete lämnar du in:
7. Muntlig eller skriftlig redovisning av arbetsprocessen ("Reflektion-slöjdprodukt med musiktema")
Tidsplan åk 8 onsdagar, vt 2017 | ||||||||
Vecka | Datum | Aktivitet | ||||||
2 | 17-01-11 | Introduktion av musiktemat | ||||||
3 | 17-01-18 | Planering | ||||||
4 | 17-01-25 | Planering | ||||||
5 | 17-02-01 | Praktiskt arbete | ||||||
6 | 17-02-08 | Praktiskt arbete | ||||||
7 | 17-02-15 | Praktiskt arbete (lämna in din planering) | ||||||
8 | 17-02-22 | SPORTLOV | ||||||
9 | 17-03-01 | Praktiskt arbete | ||||||
10 | 17-03-08 | FRILUFTSDAG | ||||||
11 | 17-03-15 | Praktiskt arbete | ||||||
12 | 17-03-22 | Praktiskt arbete (formativt betygssamtal) | ||||||
13 | 17-03-29 | Praktiskt arbete | ||||||
14 | 17-04-05 | Praktiskt arbete | ||||||
15 | 17-04-12 | PÅSKLOV | ||||||
16 | 17-04-19 | Praktiskt arbete | ||||||
17 | 17-04-26 | Praktiskt arbete | ||||||
18 | 17-05-03 | Praktiskt arbete | ||||||
19 | 17-05-10 | Praktiskt arbete | ||||||
20 | 17-05-17 | Muntlig eller skriftlig reflektion över arbetsprocessen. Frågorna finns i uppgiften "Reflektion- slöjdprodukt med musiktema". | ||||||
21 | 17-05-24 | |||||||
22 | 17-05-31 | |||||||
23 | 17-06-07 | Utvärdering | ||||||
Centralt innehåll (6)
Handverktyg, redskap och maskiner hur de benämns och hur de används på ett säkert och ändamålsenligt sätt.
Utvecklade former av hantverkstekniker, till exempel gjutning, vävning och svarvning. Begrepp som används i samband med dessa.
Två- och tredimensionella skisser, modeller, mönster och arbetsbeskrivningar, såväl med som utan digitala verktyg. Hur de kan läsas, följas och kopplas till matematiska beräkningar.
Slöjdarbetets olika delar: idéutveckling, överväganden, framställning och värdering och hur delarna i arbetsprocessen samverkar och påverkar resultatet.
Dokumentation i ord och bild av arbetsprocessen och resultatet, såväl med som utan digitala verktyg.
Egen formgivning med hjälp av olika material, färger och former.