👋🏼 Var med och förbättra Skolbanken med oss på Unikum. Svara på formuläret här
Vi testar friktion genom att gnida våra handflator med och utan vatten på händerna. Därefter samtalar vi om det är någon skillnad och varför.
Vi tittar därefter på filmen Gnomernas guide till fysiken- friktion (sli.se) och arbetar med frågeställningar om vad friktion är.
Vi tittar på filmen Testa! Friktion (sli.se) och funderar över olika hypoteser kring hög och låg friktion och vad det kan bero på. Därefter testar vi hur mycket kraft som krävs för att dra isär böcker med sidorna omlott.
Vi läser sidorna 62 och 63 i Puls No-boken. Vi går ut på skolgården och gör ett friktionstest i rutschkanan. Vi testar olika material, plastpåse, tidning, filt med mera. Därefter går vi in och dokumenterar resultat och gör en analys.
Med hjälp av papper, sax, färg, garn och påsnitar får eleverna till uppgift att konstruera ett fantasidjur. Kravet är att det ska gå att röra på minst två kroppsdelar. Därefter kommer eleverna att få skriva en faktatext om sitt djur.