Vi ska lära oss om mangroveskog som finns i Thailand, växterna och djur som finns där. Vi ska läsa synonym och motsatsord och orden som har samma betydelser.
SKRIFTLIG PEDAGOGISK PLANERING
MODERSMÅL : THAI
ÅK 7-9
Hathairat Wendel
Vecka 3-5
TEMA / ÄMNE: Den underbar mangroveskogen
SYFTE: Att utveckla förmåga att :
- Formulera sig och kommunicera i tal och skrift
- Använda thai som ett medel för sin språkutveckling och sitt lärande i tal och skrift.
- Läsa och analysera texter och saga för olika syften.
- Urskilja språkliga struktur och följa språkliga normer.
- Reflektera över traditioner, kulturella företeelser och samhällsfrågor i områden där thai talas utifrån jämförelse med svenska förhållanden.
CENTRALT INNEHÅLL:
Läsa och skriva
- Lässtrategier för att förstå och tolka texter. Att utläsa budskap, både det uttalade och sådant som står mellan raderna.
- Strategier för skrivande av texter med hjälp av elevens typiska uppbyggnad och
språkliga drag. Skapande av texter där ord och bild samspelet.
- Thailändska grundläggande struktur i jämförelse med svenskan. Ordbildning och meningsbyggnad på thai i jämförelse med svenska.
- Grammatisk begrepp, synonym och motsatsord.
Tala, lyssna och samtal
- Muntligt berättade för gruppen. Anpassning av språk, innehåll och dispositioner efter syfte och situation.
- Samtal och diskutera om texterna och artiklar i ämnen.
Berättande texter och sakprosatexter
- Texter som belyser människors villkor, identitets- och livsfrågor.
- Språkliga drag, ord och begrepp i ämnen för ungdomar.
Språkbruk
- Ord och begrepp för att uttrycka känslor, kunskaper och åsikter. Ord och begrepps nyanser och värdeladdning. Bildspråk och idiomatiska uttryck.
- Skillnader i språkanvändning beroende på i vilket sammanhang, med vem och med vilket syfte man kommunicerar.
Kultur och samhälle
- Aktuella samhällsfråga i områden där thai talas, i jämförelse med liknande frågor i Sverige.
KUNSKAPSKRAV SAMT KONKRETISERING AV MÅL:
Du ska kunna…
- Delta i samtal och diskussioner kring texterna och saga.
- Presentera muntligt och skriftligt om en mangroveskogen.
- Förstå grammatiska regler och kan använda de på rätt sätt.
- Namna synonym och motsatsord
GENOMFÖRANDE:
Så här ska vi arbeta…
- Läsa tillsammans “Den underbar mangroveskogen” sedan diskutera och svara på frågorna.
- Gissningsspel kring synonym och motsatsord.
- Muntlig och skriftlig redogörelse om mangroveskogen.
- Olika övningar för att öva och lära de grammatiska regler.
BEDÖMNING:
Bedömning sker genom:
- Samtal och diskussioner
- Förmåga att använda grammatiska strukturer till god effekt samt visa att du har tillräckligt med språklig variation i din skrift.
- Förmåga att skriva och stava rätt enligt grammatiska reglerna som vi har läst.
- Förmåga att använd variant ord enlig synonym och motsatsord
- Muntlig redogörelse med relativt gott flyt och på ett nyanserat sätt om mangroveskogen.
Läromedel:
- Lärarens eget material
- Internet
- Bilder
- Kort
นักเรียนสามารถบอกลักษณะและความสำคัญของป่าชายเลนได้
นักเรียนสามารถหาชื่อต้นไม้ที่มีในป่าชายเลนและสามารถบอกลักษณะและความสำคัญของไม้ชนิดนั้นได้
นักเรียนสามารถหาคำตรงข้ามและคำที่มีความหมายเดียวกันได้
นักเรียนสามารถเข้าใจและใช้มาตราตัวสะกดได้ถูกต้อง