👋🏼 Var med och förbättra Skolbanken med oss på Unikum. Svara på formuläret här
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | |
---|---|---|---|
Aspekt
Att se samband och kunna jämföra
|
Eleven har grundläggande kunskaper om historiska förhållanden under olika tidsperioder.
Eleven kan beskriva enkla samband mellan olika tidsperioder och visa på spår av historien i vår tid och motiverar sitt resonemang med enkla och till viss del underbyggda hänvisningar till det förflutna. I resonemangen använder eleven historiska begrepp på ett i huvudsak fungerande sätt.
Exempel: ”På medeltiden fanns det grisar inomhus, det liknar inte hur vi har det idag därför att idag behöver vi inte ha husdjur för att få värme och mat.
|
Eleven har goda kunskaper om historiska förhållanden under olika tidsperioder.
Eleven kan beskriva relativt komplexa samband mellan olika tidsperioder och visa på spår av historien i vår tid och motiverar sitt resonemang med utvecklade och relativt väl underbyggda hänvisningar till det förflutna. I resonemangen använder eleven historiska begrepp på ett relativt väl fungerande sätt.
Exempel: ”På medeltiden hade man självhushållning. Det betyder att man var tvungen att ha djur hemma för att få mat. Djuren hade man också inomhus för att få värme, det behöver vi inte idag.
|
Eleven har mycket goda kunskaper om historiska förhållanden under olika tidsperioder.
Eleven kan beskriva komplexa samband mellan olika tidsperioder och visa på spår av historien i vår tid och motiverar sitt resonemang med välutvecklade och väl underbyggda hänvisningar till det förflutna. I resonemangen använder eleven historiska begrepp på ett väl fungerande sätt.
Exempel: ”På medeltiden fanns det grisar inomhus, det liknar inte hur vi har det idag därför att idag är vi inte beroende av att ha husdjur för att få värme och mat. Idag får vi t ex värme från elektricitet och olja. Nu behöver vi inte längre vara självhushållande därför att de som producerar mat gör det till många och säljer. Vi arbetar för pengar och kan köpa vår mat.
|