Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Musik

·

Årskurs:

8 - 9

Spela i band

Ugglums skola 5-9, Partille · Senast uppdaterad: 20 april 2017

Spela i band

I det här arbetsområdet i musik kommer vi att musicera och träna både individuellt och tillsammans i grupp på olika instrument (ensemblespel). I arbetsområdet kommer vi även använda olika musiksymboler och byggstenar så som t.ex. tabulatur, ackord, tempo, takt, tajming,vers och refräng.

Du kommer att önska ett instrument att fördjupa dig i under detta arbetsområde. Arbetsområdet avslutas med ett gemensamt uppspel i gruppen. Övning och uppspel sker på musiklektionerna. Viktigt att varje elev tar ansvar för uppgiften och kontinuerligt visar upp det han/hon lärt sig under en lektion. I varje band utses varje vecka en kapellmästare som ansvarar för repet den lektionen.

Syfte:

Lära sig spela olika instrument och sjunga, både själv och tillsammans i grupp

(ensemblespel) i olika musikaliska former och genrer.

 

Efter avslutat arbetsområde ska eleven kunna:

  • delta i gemensam sång.
  • kunna spela ett ackordsinstrument (gitarr/piano) eller basstämma och då byta mellan ackord.
  • kunna spela en slagverksstämma på trumset.
  • kunna använda sig av musiksymboler och ord och begrepp som används
    musiken ex ackord, tabulatur, vers, refräng, tempo mm.
  • kunna spela med delvis fungerande teknik och passande karaktär efter egen
    förmåga
  • kunna spela tillsammans med andra (ensemblespel) och då tänka på tajming
    och hur musiken låter.

Bedömning:

  • eleven bedöms individuellt under arbetets gång men även hur samspelet är i
    gruppen.
  • genomförande av uppspel
  • elevens förmåga att spela med fungerande teknik och passande karaktär på
    något instrument eller sång.
  • elevens förmåga att musicera tillsammans och spela med tajming.
  • elevens förmåga att utvärdera sitt eget musicerande och ge förslag som kan
    leda utvecklingen framåt.

Läroplanskopplingar

Sång, melodispel och ackompanjemang i ensembleform med genretypiska musikaliska uttryck.

Musikskapande i olika genrer, till exempel visor, ljudkompositioner och låtar.

Ackord- och melodiinstrument, bas och slagverk för spel i olika ton- och taktarter.

Rytm, klang och dynamik, tonhöjd, tempo, perioder, taktarter, vers, refräng och ackord som byggstenar för att musicera och komponera musik i olika genrer och med varierande instrumentation.

Musiksymboler och notsystem, noter, tabulatur, ackordbeteckningar och grafisk notation.

Matriser i planeringen
Musikskapande, spela i band
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback