Pedagogisk planering i historia – medeltiden och vasatiden
Syfte: Du ska få förutsättningar att utveckla din förmåga att:
- kritiskt granska, tolka, och värdera källor som grund för att skapa historisk kunskap
- använda historiska begrepp
- analysera hur historisk kunskap ordnas, skapas och används. Vad använder jag historia till? Vad har jag för nytta av att veta något om medeltiden och vasatiden?
- reflektera över din egen och andras användning av historia i olika sammanhang och utifrån olika perspektiv
- använda en historisk referensram som innefattar olika tolkningar av tidsperioder, händelser, gestalter, kulturmöten och utvecklingslinjer (När sker vad? Stoppa in händelser under rätt epok. Använda både bilder och text)
- se sammanhang, d.v.s. varför något hände och vad det ledde till (orsak och konsekvens)
Mål med arbetsområdet är att du ska kunna:
- några källor från den här tiden och kritiskt granska dem samt skilja på primära och sekundära källor
- förklara viktiga ord och begrepp
- förklara hur kyrkans makt och inflytande förändrades
- förklara hur Gustav Vasa styrde Sverige
- förklara hur folk i byar och städer hade det
- jämföra medeltiden och vasatiden
- jämföra 1500-talet med nutid och kunna nämna likheter och skillnader inom kyrkan, makten och hur folket levde/lever
- skilja på fakta och åsikt, källa och tolkning samt veta vilken trovärdighet en källa har
- se orsaker och konsekvenser, t.ex. Digerdöden, reformationen och kristendomens införande
Genomförande:
Du kommer att få se film, delta i diskussioner samt genomgångar, dramatisera och spela in film. Du deltar i ett grupparbete med redovisning av en gemensamt skriven faktatext. Vi kommer också att ha andra bedömningstillfällen, både muntliga och skriftliga.
Bedömning:
- din förståelse av ord och begrepp
- din förmåga att jämföra medeltiden och vasatiden
- din förmåga att dra slutsatser
- din förmåga att redovisa fakta under en muntlig redovisning så att det blir tydligt
- din förmåga att förklara hur kyrkans makt och inflytande förändrades
- din förmåga att vara källkritisk