Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Svenska

·

Årskurs:

9

Bokprojekt, Pojkarna, år 9

Nannaskolan, Uppsala · Senast uppdaterad: 23 augusti 2017

Du ska läsa boken "Pojkarna", skriven av Jessica Schiefauer, och öva dig i att leda muntliga samtal. Du kommer också att få träna på läsförståelse/studieteknik.

Under de 5-6 första veckorna läser du en bok som du kommer att få träna läsförståelse och samtalsteknik på. Sista veckan kommer du att examineras genom att muntligt leda ett samtal runt din bok. Du ska även delta i andra diskussioner. Detta är en träning inför de muntliga nationella proven senare i höst.

 

Syfte - varför läser vi detta? 

Syftet med denna undervisning är att öva på förmågan att läsa och analysera texter, diskutera och reflektera tillsammans med andra och även att formulera dina egna tankar i skriftlig form på ett sätt som gör att andra kan förstå hur du tänker och resonerar. Valet av bok föll på Jessica Schiefauers ungdomsbok "Pojkarna", som 2011 tilldelades Augustpriset för bästa barn- och ungdomsbok.

 

Centralt innehåll - vad tränar vi?

Läsning:

  • Lässtrategier för att förstå, tolka och analysera texter från olika medier. Att urskilja texters budskap, tema och motiv samt deras syften, avsändare och sammanhang.

Samtala:

  • Att leda ett samtal, formulera och bemöta argument samt sammanfatta huvuddragen i vad som sagts.

'

Genomförande/arbetssätt 

Läsning och analys:

-Du läser boken under lektionstid, men även hemma om behovet finns. Varje vecka  får du några frågor du ska fundera kring. 

Samtal:

-Du kommer sitta i smågrupper och diskutera utifrån angivna analysfrågor. Varje elev blir ansvarig för någon/några frågor och har som uppgift att hålla diskussionen kring denna/dessa.

 

Bedömning - vilka förmågor ska bedömas och hur?

Läslogg: Här bedöms din förmåga att läsa och analysera skönlitteratur.

Gruppsamtal: Under samtalet bedöms förmågan att formulera sig i muntlig interaktion och förmågan att anpassa sig utifrån gruppens sammansättning. Till viss del bedöms också förmågan att ta till sig och analysera textinnehåll då bokens innehåll ligger som grund för diskussionen.

 


Läroplanskopplingar

Innehåller inga läroplanspunkter

Matriser i planeringen
Kunskapskrav Svenska 7-9
Uppgifter
Läslogg vecka 2
Läslogg 3
Läslogg 4
Läslogg 1 (1- 59)
Läslogg 2 (63-89)
Läslogg 3 (90-133)
Läslogg 4 (134-188)

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback