Hattstugans förskola, Svedala · Senast uppdaterad: 4 oktober 2017
Planering för myrorna
Vecka: 41
Lektionsplanering – Myrorna
Dag: Måndag
Huvudaktivitet: Före Bornholmsmodellen, utedag och kamratskap |
Syfte/mål: |
Lektion 1: Grupp 1: Lina Ransvi tillsammans med Natascha och 5 barn från Nyckelpigorna. Sam Jad Malte Noah
Före Bornholmsmodellen, språksamling 1:
Grupp 2 : Jeanette Släger Leonardo Lian Sama Ella
Arbetar med boken Max nalle och har hade med sig en liten nalle. Pratar om läten och ljud. Vad säger hunden? mm. Sånglek: Klappa händerna så fort du kan. Avslutning: Lunka på! |
Lektion 2: Samling med yogan-ramsan solen, god-morgon sången och sedan närvarodockorna. När barnets docka kommer så sätter barnet dockan i en av fickorna och ställer sig sidan om. Resten av gruppen klappar tillsammans med barnet stavelserna. Därefter sätter sig barnet igen. När alla dockorna är uppsatta, så räkna vi hur många som är här och hur många som inte är närvarande. Fruktstund, därefter kollar vi igenom om det är någon som behöver byta blöja och låter barnen kissa på potta/toalett.
Barnen kläs på och sedan går vi ut. Akvarie fylls med vatten och tar med det ut. Ta fram naturmaterialet som vi har samlat och titta vad som sjunker eller flyter, låt barnen ha en hypotes innan föremålen läggs i. Ha med kamera och dokumentera samt låt barnen försöka återberätta vad som har gjort. |
Lektion 3: TAKK – färgen röd, kanin och igelkott Stopp med maracas ägg, alla barnen skakar äggen tills man säger stopp, då stannar man med skakningen. Tar fram pinne kaninen och igelkotten på. När kaninen visas sjunger vi ”jag är en vanlig kanin” Igelkott visas: Igelkotten sover. Igelkotten, igelkotten sover i sitt bo Han är inte farlig, bara man är varlig Men man kan dock, men man kan dock honom aldrig tro.
Matsången |
Utvärdering:
|
Vecka: 41
Lektionsplanering – Myrorna
Dag: Onsdag
Huvudaktivitet: Före Bornholmsmodellen, dans och kamratskap |
Syfte/mål: |
Lektion 1: Grupp 1: Lina Ransvi tillsammans med Natascha och 5 barn från Nyckelpigorna. Sam Jad Malte Noah
Före Bornholmsmodellen, språksamling 1:
Grupp 2 : Jeanette Släger Leonardo Lian Sama Ella
Arbetar med boken Max nalle och har hade med sig en liten nalle. Pratar om läten och ljud. Vad säger hunden? mm. Sånglek: Klappa händerna så fort du kan. Avslutning: Lunka på! |
Lektion 2: När barnets docka kommer så sätter barnet dockan i en av fickorna och ställer sig sidan om. Resten av gruppen klappar tillsammans med barnet stavelserna. Därefter sätter sig barnet igen. När alla dockorna är uppsatta, så räkna vi hur många som är här och hur många som inte är närvarande. Fruktstund, därefter kollar vi igenom om det är någon som behöver byta blöja och låter barnen kissa på potta/toalett. |
Lektion 3: TAKK – färgen röd, kanin och igelkott Stopp med maracas ägg, alla barnen skakar äggen tills man säger stopp, då stannar man med skakningen. Tar fram pinne kaninen och igelkotten på. När kaninen visas sjunger vi ”jag är en vanlig kanin” Igelkott visas: Igelkotten sover. Igelkotten, igelkotten sover i sitt bo Han är inte farlig, bara man är varlig Men man kan dock, men man kan dock honom aldrig tro.
Matsången |
Utvärdering:
|
Vecka: 41
Lektionsplanering – Myrorna
Dag: Torsdag
Huvudaktivitet: Före Bornholmsmodellen, skapande och kamratskap |
Syfte/mål: |
Lektion 1: Grupp 1: Lina Ransvi tillsammans med Natascha och 5 barn från Nyckelpigorna. Sam Jad Malte Noah
Före Bornholmsmodellen, språksamling 2 (Allt innehåll i språksamlingen finns i de gröna påsarna) · Avslutning: Lunka på
Grupp 2 : Jeanette Släger Leonardo Lian Sama Ella
Arbetar med boken Max nalle och har hade med sig en liten nalle. Pratar om läten och ljud. Vad säger hunden? mm. Sånglek: Klappa händerna så fort du kan. Avslutning: Lunka på! |
Lektion 2: När barnets docka kommer så sätter barnet dockan i en av fickorna och ställer sig sidan om. Resten av gruppen klappar tillsammans med barnet stavelserna. Därefter sätter sig barnet igen. När alla dockorna är uppsatta, så räkna vi hur många som är här och hur många som inte är närvarande. Fruktstund, därefter kollar vi igenom om det är någon som behöver byta blöja och låter barnen kissa på potta/toalett.
Skapande: Göra Stopp-skyltar, genom att måla barnens handflata med rödfärg och sedan trycka handen på ett vitt papper i storlek A5. Hjälp barnen att skriva stopp med en svart tjock penna. |
Lektion 3: TAKK – färgen röd, kanin och igelkott Stopp med maracas ägg, alla barnen skakar äggen tills man säger stopp, då stannar man med skakningen. Tar fram pinne kaninen och igelkotten på. När kaninen visas sjunger vi ”jag är en vanlig kanin” Igelkott visas: Igelkotten sover. Igelkotten, igelkotten sover i sitt bo Han är inte farlig, bara man är varlig Men man kan dock, men man kan dock honom aldrig tro. Matsången |
|
Utvärdering:
|
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter