👋🏼 Var med och förbättra Skolbanken med oss på Unikum. Svara på formuläret här
utveckla din
procedurförmåga
kommunikativ förmåga
analysförmåga
utveckla dina kunskaper om
Vi kommer att lära oss om hur det var i Sverige på stormaktstiden och om några av de förändringar som några samhällsgrupper råkade ut för. Vi ska också prata om att olika händelser eller personer kan framställas på olika sätt i texter eller bilder beroende på vem som skapat dessa, när de skapats samt i vilket syfte.
Centrala begrepp
Under vecka 51 kommer du i en skriftlig examination få visa din förmåga att
Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | Nivå 4 | |
---|---|---|---|---|
Förklarar och resonerar
|
Jag har ännu inte visat att jag kan ange orsaker och konsekvenser till viktiga händelser under stormaktstiden.
|
Jag kan ange en orsak till och en konsekvens av viktiga händelser under stormaktstiden.
|
Jag kan förklara några orsaker till och konsekvenser av viktiga händelser under stormaktstiden.
|
Jag kan förklara på ett tydligt sätt flera orsaker till och konsekvenser av viktiga händelser under stormaktstiden.
|
Använder och resonerar
|
Jag har ännu inte visat att jag kan känna igen och tolka historiska källor.
|
Jag kan känna igen några historiska källor.
Jag kan också tolka historiska källor och anger då minst en orsak till skillnader mellan olika sätt att se på händelser och personer från stormaktstiden.
|
Jag kan känna igen några historiska källor.
Jag kan också tolka historiska källor och anger då minst en orsak till skillnader mellan olika sätt att se på händelser och personer från stormaktstiden. Jag använder ett exempel från källan för att förtydliga mitt resonemang.
|
Jag kan känna igen några historiska källor.
Jag kan också tolka historiska källor och anger då minst två orsaker till skillnader mellan olika sätt att se på händelser och personer från stormaktstiden. Jag använder flera exempel från källan för att förtydliga mitt resonemang.
|