👋🏼Vi håller på att göra om Skolbanken med nytt gränssnitt och nya förbättrade funktioner! Ta en smygtitt på Nya Skolbanken här

Skolbanken – inspiration och utveckling från hela landet

HLR

Skapad 2017-11-30 09:22 i Vallonskolan Östhammar
Simning och HLR
Grundskola 4 – 6 Idrott och hälsa
I detta arbetsområde kommer du lära dig om HLR och hur man kan påverka sin egen hälsa samt visa din sim kunskap.

Innehåll

Syfte

Genom undervisningen i ämnet idrott och hälsa ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att...

Dina mål i idrott och hälsa

  • Du ska klara av simma 200 meter varav 50 i ryggläge och 150 i magläge.
  • Lära dig HLR samt hur du kan påverka din egen hälsa.
  • Du ska kunna samtala om hur fysisk aktivitet påverkar hälsan och den fysiska förmågan.

 

Undervisning

Simprov där de som behöver kommer erbjudas simskola och lektioner av teoretisk inslag där HLR med hjälp av skolsköterskan kommer läras ut.

Bedömning

Detta bedömer jag

Din förmåga att:

  • Deltagande i teoretisk diskussion
  • Genomförande av HLR
  • Simprov

Bedömning sker genom observationer, fortlöpande under den period vi har simning och HLR.

Bedömning redovisas i aktuell bedömningsmatris.

 

 

Centralt innehåll

Matris för bedömning

Uppgifter

  • Introduktion HLR

Kopplingar till läroplanen

  • Syfte
  • röra sig allsidigt i olika fysiska sammanhang,
    Idh
  • förebygga risker vid fysisk aktivitet samt hantera nödsituationer på land och i vatten.
    Idh
  • Centralt innehåll
  • Simning i mag- och ryggläge.
    Idh  4-6
  • Kroppsliga och mentala effekter av några olika träningsformer.
    Idh  4-6
  • Ord och begrepp för och samtal om upplevelser av olika fysiska aktiviteter och träningsformer, levnadsvanor, kroppsuppfattning och självbild.
    Idh  4-6
  • Badvett och säkerhet vid vatten vintertid. Hantering av nödsituationer vid vatten med hjälpredskap.
    Idh  4-6

Matriser

Idh
Simning och HLR

E
C
A
Samtala om hälsa och fysisk aktivvitet
  • Idh  E 6
  • Idh  E 6
  • Idh  A 6
Eleven kan samtala om egna upplevelser av fysiska aktiviteter och för då enkla och till viss del underbyggda resonemang kring hur aktiviteterna kan påverka hälsan och den fysiska förmågan.
Eleven kan samtala om egna upplevelser av fysiska aktiviteter och för då utvecklade och relativt väl underbyggda resonemang kring hur aktiviteterna kan påverka hälsan och den fysiska förmågan.
Eleven kan samtala om egna upplevelser av fysiska aktiviteter och för då välutvecklade och väl underbyggda resonemang kring hur aktiviteterna kan påverka hälsan och den fysiska förmågan.

Simning

För A: Eleven kan även simma 200 meter varav 50 meter i ryggläge. För C: Eleven kan även simma 200 meter varav 50 meter i ryggläge. För E: Eleven kan även simma 200 meter varav 50 meter i ryggläge.
  • Idh  E 6   Eleven kan även simma 200 meter varav 50 meter i ryggläge.
  • Idh  C 6   Eleven kan även simma 200 meter varav 50 meter i ryggläge.
  • Idh  A 6   Eleven kan även simma 200 meter varav 50 meter i ryggläge.
E
C
A

HLR och nödsituationer

Kunskapskrav E: Dessutom kan eleven hantera nödsituationer vid vatten med hjälpredskap under olika årstider. Även HLR Kunskapskrav C: Dessutom kan eleven hantera nödsituationer vid vatten med hjälpredskap under olika årstider. Även HLR Kunskapskrav A: Dessutom kan eleven hantera nödsituationer vid vatten med hjälpredskap under olika årstider. Även HLR
  • Idh  E 6   Dessutom kan eleven hantera nödsituationer vid vatten med hjälpredskap under olika årstider.
  • Idh  C 6   Dessutom kan eleven hantera nödsituationer vid vatten med hjälpredskap under olika årstider.
  • Idh  A 6   Dessutom kan eleven hantera nödsituationer vid vatten med hjälpredskap under olika årstider.
E
C
A