Söderfjärdsskolan, Vaxholm Stad · Senast uppdaterad: 1 februari 2018
Eleven ska ges förutsättning att utveckla sin förmåga: - att identifiera och reflektera över tekniska lösningar i vardagen - att reflektera över samband mellan orsak och verkan - att använda ord, begrepp och symboler inom området teknik
Lokal pedagogisk planering (LPP) – Teknik i vardagen
Syfte: Undervisningen ska ge eleven förutsättningar att utveckla:
- sin förmåga att identifiera och reflektera över tekniska lösningar i vardagen utifrån funktion
- reflektera över samband mellan orsak och verkan
- att använda ord, begrepp och symboler inom området teknik
Centralt innehåll: - Undersöka hur några vardagliga föremål fungerar
- Föremål där enkla mekanismer används
- Redskap och teknisk utrustning i närmiljön
- Ord, begrepp och symboler som används för att kommunicera om teknik
Genomförande
Vi kommer att lära oss om olika tekniska lösningar/titta på teknik i vår närmiljö/ lära oss om olika uppfinningar som underlättar för oss i vår vardag och titta på film.
Utifrån film/genomgångar/böcker mm kommer du att få bygga och göra egna konstruktioner.
Du kommer att dokumentera ditt arbete med foto, bilder, skisser och film.
Du kommer att bedömas i:
- om du deltar i undersökningar och/eller kan jämföra och beskriva hur några tekniska föremål används och fungerar
- om du deltar i kommunikation om och/eller kan ge exempel på hur redskap och teknik kan användas på ett säkert och ändamålsenligt sätt.
- om du känner igen eller använder ord, begrepp och symboler på ett relevant sätt.
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter