Alla åldrar
Värby förskola, Svedala · Senast uppdaterad: 25 april 2018
Värby och Hattstugans förskolors planeringsmall 2018.
Vecka: 17-22
Lektionsplanering Grupp: Grodan
Måndag:
Lektion 1:v 17-22
|
Lektion 2: v17-22
v17 leka kims lek med halsband, bil, äpple, napp, penna, |
Lektion 3: Skapande: det som skapas här ska bli varje barns lilla väska med Bobbos saker.
Göra halsband med olika garn o pärlstorlek för olika finmotoriska egenskaper.
v18 arbeta med trolldeg göra äpplen. Först känner samtliga barn på varsitt äpple och får sedan skapa ett av lera .
v19 måla våra figurer med fingrarna! Ev rulla dem i en djup tallrik med färg.
v20. Färglägga en kopierad bil och klippa ut dem, samt laminera.
v 21 Napp: limma knycklade( knycklar ihop själva) silkespapper på ett färdigt utklippt ovalt papper.
v 22. Penna. Barnen får välja mellan röd, blå och grön färg. De ska doppa pennan i den valda färgen.
|
Mål: (Klicka i läroplansmål på Unikum)
|
Tankar inför kommande lektioner:
|
Onsdag:
Lektion 1:vv 17-22 |
Lektion 2: v 17 v 17- 22 sånglekar och sångstund med sångpåse. 5 små apor retar, huvud axlar, björnen sover, lilla snigel
|
Lektion 3:
Leka med sorteringsnallarna och sortera dem i stor och liten.
|
Mål: (Klicka i läroplansmål på Unikum)
|
Tankar inför kommande lektioner:
|
Torsdag:
Lektion 1: |
||
Lektion 2:Förbereda inför experimenten. Presentera objekten och låta barnen bekanta sig med dem med alla lämpliga sinnen. Vi ger dem substantiven och adjektiven.
V17 Vi undersöker pärlhalsbandets flyt och sjunkegenskaper. v18 Vi väger bilar i en vågskål där barnen får lägga i bilar i ena skålen för att se hur vågen agerar när skålen är full. Vi räknar antalet i lagda bilar och gör streck på ett papper efter varje bil. När vi fyller i den andra skålen så gör vi likadant och jämför sedan hur antalet bilar o streck och försöker hitta samband eller skillnader. v19: Tillverka blommor som viker upp sig vid kontakt med vatten v20: blanda 2 färger o dra ett snöre genom det vikta pappret-fjäril v21: måla gemensamt med vattenfärg och penslar som de själva får välja, på ett papper som täcker hela bordet.
|
||
Lektion 3: v 17 - 22
|
||
Mål: (Klicka i läroplansmål på Unikum)
|
||
Tankar inför kommande lektioner:
|
Läroplan (11)
att förskolan tillämpar ett demokratiskt arbetssätt där barnen aktivt deltar, och
stimulera barnens samspel och hjälpa dem att bearbeta konflikter samt reda ut missförstånd, kompromissa och respektera varandra,
utvecklar sin identitet och känner trygghet i den,
utvecklar sin nyfikenhet och sin lust samt förmåga att leka och lära,
utvecklar självständighet och tillit till sin egen förmåga,
känner delaktighet i sin egen kultur och utvecklar känsla och respekt för andra kulturer,
utvecklar sin motorik, koordinationsförmåga och kroppsuppfattning samt förståelse för vikten av att värna om sin hälsa och sitt välbefinnande,
tillägnar sig och nyanserar innebörden i begrepp, ser samband och upptäcker nya sätt att förstå sin omvärld,
utvecklar nyanserat talspråk, ordförråd och begrepp samt sin förmåga att leka med ord, berätta, uttrycka tankar, ställa frågor, argumentera och kommunicera med andra,
utvecklar sin skapande förmåga och sin förmåga att förmedla upplevelser, tankar och erfarenheter i många uttrycksformer som lek, bild, rörelse, sång och musik, dans och drama,
utvecklar sin förmåga att urskilja, uttrycka, undersöka och använda matematiska begrepp och samband mellan begrepp,
Innehåller inga matriser