👋🏼 Var med och förbättra Skolbanken med oss på Unikum. Svara på formuläret här
Vi ska skapa genom musik, samspela med andra. Vi ska tolka olika former av kommunikativa uttryck
Att utveckla sin delaktighet i gruppen efter sin individuella förmåga.
Känna glädje i att dramatisera och agera tillsammans.
Ska kommunicera med hjälp av de kompletterande kommunikationsverktygen i aktiviteten.
Här skriver du vad undervisningen konkret innehåller - VAD ni kommer att arbeta med för färdigheter, fakta och förmågor. Skriv på ett sätt så eleven förstår. Koppla till det centrala innehållet.
Eleverna sitter i halvcirkel i klassrum D. Medföljande personal placerar sig så att den kan hjälpa eleven/eleverna att agera med Touch knapp samt bibehålla sitt fokus i aktiviteten.
- Vi tar fram väskan, eleverna görs delaktiga i att öppna (skapa spänning och förväntan. = Brasse metoden)
- Läser sagan tillsammans, eleverna får se på bilderna och vi samtalar utifrån dessa.
- Ansvarig tar fram rekvisitan och agerar parter får sin rekvisita och hjälps att iklädas dessa, samtidigt ställer andraansvarig fram möbler och arrangerar "scenen"
- Dramatisering börjar och eleverna är medverkande att vakta mjölken genom att de med hjälp av touch eller ropar - Aj, aj katten inte röra mjölken!
Upprepa detta så att samtliga får möjlighet att delta.
- När katten sprungit bort kallar eleverna tillbaka katten. (med hjälp av touch eller ropar)
- Ta av kostymrekvisitan och hjälp eleverna att stoppa tillbaka i väskan.
- Avsluta genom att sjunga kattsångerna tillsammans.