Syfte
Utöver de nedanstående syften kopplade till Lgr 11, är avsikten att du ska få arbeta med läsning av texter och utveckla din läsförståelse. Du kommer även att få träna på olika lässtrategier (läsfixare) som kan hjälpa dig att förstå texten bättre. Då vi skriver texter om det vi läst kommer du att få använda dig av språklära kopplat till boken "Fröken Europa". Efter lästa kapitel kommer att vi ha samtal och diskussioner om dina tankar och reflektioner
Bedömning
Följande förmågor och färdigheter kommer att bedömas:
- ditt läsflyt då du läser högt.
- dina strategier i att hitta svar på frågor till texten.
- din aktivitet i samtal och diskussioner om texten i pararbete, mindre grupp eller helklass.
- din förmåga att analysera och tolka innehållet i boken, skriftligt och muntligt.
- din förmåga att beskriva din upplevelse av textens innehåll.
Arbete
- Lyssna på högläsning, läsa tyst själv eller högläsning i par för att sedan träna läsförståelse genom olika strategier:
- Svara på frågor om texten på tre olika nivåer.
- Sammanfatta det vi läst.
- Förutspå vad som kommer hända i texten genom att ta hjälp av det vi redan vet.
- Rita de inre bilder som skapas när vi läser texten.
- Samtala och diskutera innehållet i boken i små grupper och med hela klassen.
- I de uppgifter där du uttrycker dig i skrift kommer du att få träna dig i att använda det svenska språket med korrekt struktur, grammatik och stavning.