Alfabeta har sin utgångspunkt på plantan men ska genomsyras i hela verksamheten. Vi pedagoger upplever att barnen har ett intresse av sitt namn och vad namnet innehåller för bokstäver. Efter lunch varje dag läser vi böcker. Tanken är att en lugn aktivitet tar vid samtidigt som barnen får berättelser, bilder och texter att utforska.
Varje barn ska känna att deras språk är viktigt. Här på Backebo fokuserar vi på detsvenska språket. Alfabeta ska finnas här för att stötta barnen till sitt språk.
Vi bygger upp miljöer som skapar vidare intresse för barnen.
Alfabeta finns som en egen hörna på plantan, där sitter barnen gärna och tränar på att skriva sitt namn. Alfabeta tydliggörs även vid samlingar så som i t.ex. musik och sång. Varje dag läser vi böcker för barnen som är vakna efter lunch. Språket utmanas också mycket vid våra måltider.
Barnen är med och ges möjlighet till inflytande av Alfabeta under all verksamhet. När barnen är i sina mindre grupper kan de t.ex få vara med och önska vad de vill göra kring Alfabeta.
Arbetet med Alfabeta dokumenteras mycket med fotografering. Lärloggar skrivs också till barnen när de t.ex. tränar på att skriva sitt namn.
Arbetet reflekteras och analyseras på avdelningsPUT, planeringstid, reflektionstid, teammöte och APK, för att utvärdera och få fram ev utvecklingsområden.