Ämnen:
Idrott och hälsa
·
Årskurs:
8
Åsö grundskola, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 29 oktober 2018
Vi kommer fram till jul arbeta med kunskapskravet inom grovmotorik och rörelse och detta gör vi genom bollspel och redskapsgymnastik.
Idrott och hälsa åk 8
Under veckorna 45 - 49 kommer vi att ägna oss åt lagspel med boll och gymnastik med redskap. Dessa moment ingår båda i kunskapskravet Grovmotorik och rörelse.
Syftet med detta område är att ni ska få möjlighet att utveckla er samarbetsförmåga och kunna röra er allsidigt i olika fysiska moment. Samt att få taktiska och tekniska färdigheter i en del utvalda lagidrotter.
Centralt innehåll. Enkla och komplexa rörelser i lekar, spel och idrotter inomhus. Hur olika lekar och idrotter påverkar rörelseförmågan.
Kunskapskrav: Du kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar sammansatta motoriska grundformer i olika miljöer och varierar och anpassar dina rörelser till viss del/relativt väl/ väl till aktiviteten och sammanhang.
Utvärderingsform/bedömning. Kontinuerlig feedback från oss lärare under lektioner, för att på så sätt öka er förståelse för det aktuella momentet.
Bedömningssituationer: Under blocket kommer du som elev att få feedback och vägledning ifrån läraren och
inom redskapsgymnastik kommer vi ha en examination v. 49.
Grovplanering
Vecka |
Lektion 1 |
Lokal |
Lektion 2 |
Lokal |
45 |
Bollspel
|
Idrottshallen |
Bollspel |
Idrottshallen |
46 |
Bollspel
|
Idrottshallen |
Bollspel |
Idrottshallen |
47 |
Redskapsgymnastik
|
Idrottshallen |
Redskapsgymnastik |
Idrottshallen |
48 |
Redskapsgymnastik
|
Idrottshallen |
Redskapsgymnastik |
Idrottshallen |
49 |
Redskapsgymnastik |
Idrottshallen |
Examination Redskapsgymnastik |
Idrottshallen |
Bedömningsmatris
|
För E-nivå |
För C-nivå |
För A-nivå |
Rörelse |
Eleven kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar komplexa rörelser i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser till viss del till aktiviteten och sammanhanget. |
Eleven kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar komplexa rörelser i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser relativt väl till aktiviteten och sammanhanget. |
Eleven kan delta i lekar, spel och idrotter som innefattar komplexa rörelser i olika miljöer och varierar och anpassar sina rörelser väl till aktiviteten och sammanhanget. |
Anpassar rörelse till aktivitet med komplexa rörelser |
Eleven anpassar till viss del sina rörelser till aktiviteter med komplexa rörelse. |
Eleven anpassar relativt väl sina rörelser till aktiviteter med komplexa rörelse. |
Eleven anpassar väl sina rörelser till aktiviteter med komplexa rörelse |
Sammanhang |
Eleven är delaktig och medverkar till viss mån till att leken/spelet når sitt syfte. |
Eleven är delaktig och väljer strategier/metoder som medverkar till att leken/spelet når sitt syfte. |
Eleven är delaktig i väsentliga spelfaser och väljer effektiva strategier/metoder som i hög grad medverkar till att leken/spelet når sitt syfte. |
Samarbetsförmåga |
Eleven deltar i ett begränsat samspel med andra personer. |
Eleven deltar i ett tillfredsställande samspel med andra personer. |
Eleven deltar i ett utvecklat samspel med andra personer. |
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga uppgifter