Ämnen:
Biologi
·
Årskurs:
6
Simrislundsskolan, Simrishamn · Senast uppdaterad: 16 november 2018
Vi ska lära oss vad liv är, hur djur och växter ordnas av oss människor, vad som är typiskt för det som lever. Hur djuren är anpassade till den miljö de lever i.
Mål:
Du ska lära dig:
- vad som är gemensamt för levande organismer
- hur olika livsformer delas in och fungerar
- hur fotosyntesen och cellandning fungerar
- hur olika celler ser ut
- hur man undersöker organismer med lupp och mikroskop
- hur djuren är anpassade till den miljö de lever i
Genomförande:
Du kommer att få:
-läsa faktatexter i gleerups biologi.
-Beskriva ett djur.
-Skriva om olika växter.
-Undersöka organismer med lupp och mikroskop.
-Gå på en promenad för att leta efter hösttecken.
-Tillägna dig kunskaper vid genomgångar.
-Arbeta med repetitionsfrågor
-Titta på UR:s filmserie "tax och tass" samt olika youtube-klipp som rör arbetsområdet.
Bedömning:
Skriftligt prov i januari, 2019
Lektionsaktiviteter, övningar och diskussioner
Syfte (2)
genomföra systematiska undersökningar i biologi, och
använda biologins begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara biologiska samband i människokroppen, naturen och samhället.
Centralt innehåll (4)
Djurs, växters och andra organismers liv. Fotosyntes, förbränning och ekologiska samband och vilken betydelse kunskaper om detta har, till exempel för jordbruk och fiske.
Naturen som resurs för rekreation och upplevelser och vilket ansvar vi har när vi nyttjar den.
Livets utveckling och organismers anpassningar till olika livsmiljöer.
Hur djur, växter och andra organismer kan identifieras, sorteras och grupperas.
Innehåller inga uppgifter