Ämnen:
Teknik
·
Årskurs:
F - 3
Björngårdsskolan, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 9 november 2018
Två lektioner om datorns historia och datorns komponenter.
Syftet med planeringen är att eleverna ska lära sig om det tekniska systemet dator och även bli intresserade av dess historia och programmering.
Förmågor:
- - använda teknikområdets begrepp och uttrycksformer,
- - analysera drivkrafter bakom teknikutveckling och hur tekniken har förändrats över tid.
Centralt innehåll:
- Några enkla ord och begrepp för att benämna och samtala om tekniska lösningar.
- Vad datorer används till och några av datorns grundläggande delar för inmatning, utmatning och lagring av information, till exempel tangenter, skärm och hårddisk. Några vanliga föremål som styrs av datorer.
- Hur föremålen i elevens vardag har förändrats över tid.
Tydliggörande av ord och begrepp (språkutvecklande):
- Tydliga bilder i genomgångarna.
- Film
Kunskapskrav som arbetet riktar sig emot:
Vad eleverna ska ha lärt sig efter arbetsområdet:
- - Kan på ett enkelt sätt beskriva hur datorn har utvecklats.
- - Kan namnge minst 2 av datorns olika delar.
Bedömningssituationer:
Elevernas kunskap bedöms genom diskussionen i gruppen.
Detaljplanering Teknik HT 18
Period 2- Dator
Lektion 1: Inledning och datorn genom tid.
Film sli- Drömyrket: Datatekniker https://sli.se/apps/sli/prodinfo.php?db=4&article=U102476-08
Lektion 2: Datorns komponenter och sammanfattning
Film sli- Programmera mera: vad är programmerat https://sli.se/apps/sli/prodinfo.php?db=4&article=U104321-02
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga matriser