👋🏼 Var med och förbättra Skolbanken med oss på Unikum. Svara på formuläret här
Förmågan att diskutera bedöms löpande under lektionerna; i samband med de diskussioner som blir kring genomgångar, i samtal mellan lärare - elev och i samband med diskussionsfrågor som görs i mindre grupp.
Förmågan att granska information och ta ställning bedöms genom skriftliga och muntliga uppgifter.
Förmågan att planera, genomföra, dokumentera och utvärdera laborativa uppgifter bedöms vid laborationstillfällena och vid inlämningar i samband med dessa.
Inlämningsuppgifter via Google Classroom för bedömning av förmågan att använda kemins begrepp, teorier och
modeller.
Genomgångar/demonstrationer. Arbete med text, instuderingsfrågor och andra uppgifter för att ta till sig faktakunskaper. Filmer. Diskussioner; i helklass och i mindre grupper. Laborationer; både utifrån färdiga planeringar och där eleverna gör egna planeringar.