Syftet med undervisningen
Lära sig mer om Nordens länder och se skillnader och likheter. Upptäcka mer om länderna i vår närhet.
Målet med arbetsområdet är att kunna redogöra för "ditt" land på ett övertygande sätt
I arbetsområdet bedöms på vilket sätt du:
Söker fakta och berättar med egna
Arbetar på lektionerna
Använder dator, faktaböcker och kartbok
Bedömning
Arbetet med broschyren och det färdiga resultatet.
Jämförelser med Sverige
Diskuterar om t. ex. Varför landets produktion ser ut som den gör? Har landet förändrats över tid? m.m.
Arbetsgång
Du ska göra en broschyr om det land som du valt.
I broschyren ska följande finnas:
- Framsida med namnet och flagga (sid 1)
- Dina egna ord om arbetet och vad som är bra med landet (sid 2)
- Innehållsförteckning med sidhänvisningar (sid 3)
- Fakta om landet: språk, invånare, area mm. med bilder (sid 4-5)
- Fakta om de tre största städerna (sid 6-7)
- Karta på landet med fem största städerna och högsta bergen utritade. Även landets största sjöar och hav (även omkring landet).(sid 8)
- Produktion: vad produceras i landet, text med bilder. (sid 9)
- Väder, temperatur och nederbörd i januari och juli med diagram (sid 10)
- Vad kan man göra i landet? Minst 5 aktiviteter som är typiska för landet. (sid 11)
- Typiska maträtter i landet. (sid 12)
- 10 typiska ord på deras språk (sid.12)
- Sporter som är typiska för landet med kända utövare. (sid.13)
- Berätta om något från landets historia som har fått stor betydelse för landet. Berätta också varför du har valt just denna händelse eller tidsperiod (sid 14-15)
- Rita en snygg baksida som är typiskt för landet. (sid 16)