Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Svenska som andraspråk

·

Årskurs:

7

VT 19 SVA åk 7 SH - DUMPAD

Järnåkraskolan 4-9, Lunds för- och grundskolor · Senast uppdaterad: 7 maj 2019

Du kommer att läsa boken "DUMPAD" i skolan och hemma. Vi kommer att diskutera boken på lektionerna utifrån frågorna. Efter läsningen kommer du att skriva ett brev till huvudpersonen i boken. Hur är ett brev uppbyggt? Vad är typiskt för ett brev?

Syfte

Du ska utveckla förmågan att:

Långsiktiga mål (utdrag ur Lgr 11):

Eleverna ska ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att

- formulera sig (...) i (...) skrift

- välja och använda språkliga strategier

- urskilja språkliga strukturer och följa språkliga normer

 

Centralt innehåll (utdrag ur Lgr 11):

- Strategier för att skriva olika typer av texter med anpassning till deras typiska uppbyggnad och språkliga drag.

- Olika sätt att bearbeta egna texter till innehåll och form. Hur man ger och tar emot respons

- Språkets struktur med stavningsregler, skiljetecken (…)

- Ords och begrepps nyanser och värdeladdningar.

- Ordböcker och andra hjälpmedel för stavning och ordförståelse

Konkretisering av mål

Målet med undervisningen är att du ska

  • skriva brev enligt genrens uppbyggnad

  • till viss del kunna använda stavningsregler, skiljetecken

  • till viss del kunna använda ord och begrepp som ger nyanser och värdeladdningar

  • kunna använda ordböcker och andra hjälpmedel för stavning och förståelse av ord

Arbetssätt

Genomförande

Du kommer att läsa och diskutera boken.

Du kommer få kunskap om skrivprocessen i den avslutande delen av arbetet, skriva brev.

 

Redovisning

  • Brev

Bedömning

 

Det som bedöms är din förmåga att (utifrån kunskapskraven)

  • skriva ett brev med passande innehåll och språk

  • använda beskrivande språk när du skriver


Läroplanskopplingar

Innehåller inga läroplanspunkter

Matriser i planeringen
Bedömningsmatris brev - svenska som andraspråk
Uppgifter
Skriva brev

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback