Skolbanken – inspiration och utveckling från hela landet

Planering Matematik Blå, Grön, Röd, Gul Vecka 35,36,37

Skapad 2019-08-29 13:45 i Bara backar förskola Svedala
Förskola
Planering Matematik Blå, Grön, Gul,Röd Vecka 35,36,37

Innehåll

 

Vecka:35,36,37

 

Lektionsplanering Grupp: Färgrupperna

 

Vecka 35:


Lektion 1: Vi bekantar oss med varandra och matematikrummet och dess material.

 

Lektion 2:Vi gör en mind-map kring ordet matematik. Det blir ett nuläge som vi sedan fyller på efter hand under terminen. 

 

Lektion 3:

 

Mål: (Klicka i läroplansmål på Unikum)

 

Tankar inför kommande lektioner: 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Vecka 36:

 


Lektion 1: Vi tränar lägesord genom att kasta en boll i en korg. Alla får prova och beskriva var bollen hamnar, dvs bollens position.

 

 

Lektion 2: Vi skriver våra namn. Vi pratar kring vilken hand vi skriver med. Vi provar att skriva med båda händerna och känner skillnad. Vi provar att känna efter vad som är höger och vänster. 

 

 

 

Lektion 3 : Vi gör första arbetsbladet i FavoritMatematik , "Huset "

 

 

 

 

Mål: (Klicka i läroplansmål på Unikum)

 

Material som behövs:

Kopior på arbetsblad, boll, papperskorg, papperslappar, pennor, 

 

Tankar inför kommande lektion:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vecka 37:


Lektion 1: Vi läser ramberättelsen ( Sid 11 Handledning). Vi leker  leken Sallys försvunna maskar. Här får barnen sedan använda lägesorden för att beskriva var de hittat maskarna. 

 

Lektion 2: Vi bygger olika modeller med hjälp av Tanggram-bitar 

 

Lektion 3:

 

Mål: (Klicka i läroplansmål på Unikum)

 

Material:

Garnstumpar, 10 ex Tanggrambitar, 5 kopior på Fågel sid 5, 5 kopior på kopieringsunderlag 1, Färgade papper 10 st, 

 

Tankar inför kommande lektioner:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kopplingar till läroplanen

  • förmåga att urskilja, uttrycka, undersöka och använda matematiska begrepp och samband mellan begrepp,
    Lpfö 18
Beröm eller ge feedback på det här materialet genom att skriva en kommentar här: