Skolbanken Logo
Skolbanken

Alla åldrar

Planering 1

Testförskola, Alingsås · Senast uppdaterad: 30 augusti 2019

Beskriv arbetsområdet här. (ta bort denna text när ni skapar ni er egen planering)

Syfte (varför)

Beskriv här varför ni valt området

(Tänk på att arbetsplanen, valda utvecklingsmål tillsammans med barnens intressen och behov ska vägleda)

 

Mål (vad) - klickas i längst ner i editorn

Beskriv här utifrån Lpfö 18 vilka mål ni valt

 

Nuläge och intention

Vilka intressen och behov kan ni redan uppfatta hos barnen som kan kopplas till målområdet?

Beskriv  hur ni märker att ni nått ert mål, vilken förståelse och vilka förmågor vill ni att barnen utvecklar?

 

Genomförande (hur)

Beskriv hur ni planerar att genomföra aktiviteten/erbjudandet

Var ska ni vara och vilket material ska användas? 

Hur introducerar ni och genomför aktiviteten tillsammans med barnen? (växelverkan)

Hur ska aktiviteten/erbjudandet dokumenteras för att fånga intressen och utmana vidare?

 

Vem ansvarar för vad?

Beskriv här vem som ansvar för vad

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

STÖDFRÅGOR TILL PEDAGOGERNAS UPPFÖLJNING

 

Veckoreflektion - korta anteckningar varje vecka

Vad visade barnen utifrån era erbjudanden?

Vad upplever ni att barnen lärt och på vilket sätt bidrog er undervisning till det?

Reflektioner ni fångat hos barnen efter genomförandet?

Hur går ni vidare?

 

Månadsanalys - barnens lärande OCH vad i organisationen ni tror bidragit

Tänk på att arbetsplanen, valda mål tillsammans med barnens intressen och behov ska vägleda i analysen

 

Barnen - Progression - (förändrat kunnande jämfört med innan)

  • Vad ser ni för resultat utifrån er undervisning och vad tror ni det beror på?
  • Inom vilka olika områden utifrån Lpfö kan ni se att utveckling skett?
  • På vilket sätt har barnen haft inflytande i planeringen?

Organisation - vad av följande aspekter har påverkat resultatet, vad har bidragit till lärande och förståelse

  • Introduktion
  • Pedagogernas förhållningssätt
  • Sättet ni organiserat
  • Miljö material
  • Dokumentation och reflektionsmetod

Upplever ni att flickor och pojkar givits samma förutsättningar att lära och utvecklas?

Hur har ni arbetat med Tillgänglig Lärmiljö för att möta alla barn och ser ni att det har gett något resultat

Hur har ni arbetat med beslutade aktiva åtgärder och hur ser ni att det har gett resultat?

 

Hur går ni vidare

Fundera på - hur kan ni fördjupa/utveckla?

(Behöver ni utveckla miljön eller behov av mer ämneskunskap för att kunna utmana och stödja? Har ni tillräckliga strukturer för att möta alla barn? Utveckla dokumentationsmetoder?)


Läroplanskopplingar

Innehåller inga läroplanspunkter

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Varför Skolbanken?

Alla delar med alla

Planeringar i Unikum

Vem driver Skolbanken och varför?

Vem äger materialet?

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback