👋🏼 Var med och förbättra Skolbanken med oss på Unikum. Svara på formuläret här
Mål
Att skapa nyfikenhet på årstidsväxlingar och på naturens kretslopp samt ta tillvara på barnens frågor och reflektioner kring det som händer runt omkring oss på hösten. Varför får löven andra färger på hösten och varför tappar träden sina löv? Vad gör djuren i naturen på hösten? Hur tar vi människor hand om allt ätbart som finns i naturen och i vårt trädgårdsland på hösten. Vad är det som sker så att det blir dimma ute på morgonen, varför kommer frosten?
Orsak till valt mål
Barnen reflekterar på olika sätt kring det som händer i naturen. Vi skördar det vi sått och planterat i vårt trädgårdsland.
Vi vill att barnen ska uppleva naturen som ett fantastiskt ställe att vistas i. Forskning visar att stressnivån sjunker hos oss människor när vi vistas i naturen. Och i den stressade värld vi lever i idag tror vi att barnen behöver få tillgång till just sköna roliga stunder i naturen.
Så här planerar vi att arbeta för att nå målen
Utflykter till skogen där vi upptäcker olika saker i naturen.
På Solrosfröna kommer vi att leta olika sorters bär som finns i naturen. Hur gör man för att ta till vara på allt som finns gratis? Vi har tänkt göra några eller något av dessa alternativ: så som: blåbärspaj, linginsylt, blandsaft. Kanske det blir en del av det vi kommer bjuda till föräldrafika i höst.
Vi krattar löv på gården. Vi plockar löv på gården samt i skogen och samlar allt i en påse. Vi tittar på olika bladformer som vi sedan kan pyssla med. ”Stämpla” löven på ett papper, ge igelkotten nya taggar, genom att klistra dit löv.
Vi äter äpplen samt bär från naturen och jämföra från ett köpt äpple eller bär från affären.
Vi tittar på Skrutt tittar på hösten - ett program på UR. Vi läser böcker om djur och natur och reflekterar gemensamt över det vi läser.
Vi plockar med oss olika naturmaterial på våra utflykter för skapande verksamhet på förskolan.
Vi sjunger sånger och lär oss ramsor om hösten på våra samlingar.
Vi kommer att gräva ner en planka under jorden där olika material är fastspikade för att sedan till våren se vad som har förmultnat och varför det inte har gjort det. ( En fortsatt process om kretsloppet samt om naturen).
Så här kommer vi löpande att följa barnens lärprocesser
Vi dokumenterar olika aktiviteter och reflektioner tillsammans med barnen. Vi arbetar med barnens föreställningar - varför tror ni att det är så här? Vad tror ni kommer att hända?
Experimenterar och tar reda på fakta tillsammans - reflekterar.
Det här resultatet förväntar vi oss
Vi förväntar oss att barnen ska få konkreta upplevelser och större förståelse för allt som händer i naturen på hösten - växter och djur.
Vi förväntar oss att barnen ska bli nyfikna på att veta mer och bli medvetna om hur de kan söka kunskap. Att barnen med kunskap också ska bli rädda om och ta tillvara på det som naturen erbjuder i form av bär och svamp, naturmaterial till skapande samt att naturen är en fantastisk plats att vara i och njuta av.
Så här kommer vi att utvärdera temat
Reflektion tillsammans med barnen och söka kunskap gemensamt för att hitta svar på barnens frågor. Reflektion och analys av vår pedagogiska dokumentation i arbetslaget. Vad visar barnen intresse för och hur går vi vidare?