Skolbanken Logo
Skolbanken

Värdegrundsarbete -avdelningen Stacken.

Hobergets förskola, Bollnäs · Senast uppdaterad: 14 oktober 2020

 

Nuläge

Nu på hösten är vi inne i en inskolningsperiod. Just nu är det lite osäkert och känsligt bland barnen.

 

Mål:

Landa i en trygg och harmonisk barngrupp med ”vi-känsla” för att utvecklas, leka och ha roligt tillsammans.

 

Syfte:

• Att varje barn känner trygghet

•Att stärka barnens självkänsla

•Att stötta- och hjälpa barnen i det sociala samspelet

 

Genomförande:

Närvarande pedagoger som är där barnen är. Vi vägleder vid konflikter och uppmuntrar barnen att hjälpa varandra och visa hänsyn- och respekt.

 

Pedagogisk dokumentation:

Vi använder pedagogisk dokumentation för att synliggöra barnens lärandeprocessen. Vi använder olika digitala verktyg genom att fotografera, anteckna och filma.

Ansvar:

Pedagogerna på Stackens avdelning.

 

Uppföljning:

Vi reflekterar, diskuterar med barnen efter förmåga och i arbetslaget. Vad har vi sett? Vad gör barnen? Vad behöver de för att komma vidare?

Efter arbetet med observation, dokumentation och reflektion så kommer en ny utmaning tillbaka till barnen för ytterligare ett lärande.

 


Läroplanskopplingar

förmåga att ta hänsyn till och leva sig in i andra människors situation samt vilja att hjälpa andra,

visa respekt för individen och medverka till att skapa ett demokratiskt klimat, där barnen får möjlighet att känna samhörighet och utveckla ansvar och solidaritet

Matriser i planeringen

Innehåller inga matriser

Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Varför Skolbanken?

Alla delar med alla

Planeringar i Unikum

Vem driver Skolbanken och varför?

Vem äger materialet?

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback