Ett av målen med undervisningen i svenska är att utveckla sin förmåga att läsa och analysera skönlitteratur och andra texter för olika syften.
Du ska kunna:
Vi ska läsa många olika typer av texter som vi bearbetar genom diskussioner, skriftliga frågor samt att själva ställa frågor om texten. Vi läser själva böcker som man får välja när vi är på biblioteket, både enskilt och i grupp. Vi har även en gemensam högläsningsbok sm vi lyssnar och bearbetar på olika sätt.
Nya språket lyfter |
||||
1 - på väg | 2 - enkelt | 3 - utvecklat | 4 - välutvecklat | |
---|---|---|---|---|
Läsa A
|
Jag lyssnar och följer med i handlingen när någon läser för mig.
|
Jag förstår vad texten handlar om när någon läser för mig.
|
Jag känner igen en del ord när jag läser.
|
Jag känner igen flera bokstäver och kan läsa ihop dem till ord.
|
Läsa B
|
Jag kan alla bokstäver och kan läsa själv.
|
Jag förstår det jag läser och kan berätta vad det handlar om.
|
Jag förstår och kan hitta bra poänger i det jag läser.
|
Jag använder olika sätt för att läsa och förstå en text.
|
Läsa C
|
Jag läser för att lära och uppleva.
|
Jag läser olika typer av texter ofta och regelbundet.
|
Jag förstår det viktiga i berättelser och faktatexter.
|
|
Läsa D
|
Jag känner lätt
igen hela ord och
delar av ord när jag läser.
|
Jag läser på olika sätt beroende på syftet med läsningen.
|
Jag kan läsa långa texter flytande och förstår det jag läser.
|
|
Läsa 4A |
||||
1 - på väg | 2 - enkelt | 3 - utvecklat | 4 - välutvecklat | |
|
Du kan läsa olika typer av texter för barn och ungdomar.
|
Du kan läsa olika texter för barn och ungdomar med flyt (utan att behöva stanna upp och ljuda orden allt för ofta).
|
Du kan läsa olika texter för barn och ungdomar med gott flyt (utan att behöva stanna upp och ljuda orden mer än någon gång då och då).
|
Du kan läsa olika texter för barn och ungdomar med mycket gott flyt (utan att behöva stanna upp och ljuda orden).
|
|
Du kan använda olika strategier (knep) för att förstå texten du läser.
|
När du läser och stöter på ett svårt ord kan du ibland ta dig vidare med hjälp av olika knep (ljuda, känna igen delar av ordet, be om hjälp mm)
|
När du läser och stöter på ett svårt ord kan du oftast ta dig vidare med hjälp av olika knep (ljuda, känna igen delar av ordet, be om hjälp mm).
|
När du läser och stöter på ett svårt ord kan du nästan alltid ta dig vidare med hjälp av olika knep (ljuda, känna igen delar av ordet, be om hjälp mm).
|
|
Du kan sammanfatta det du läst.
|
Du kan kort berätta vad en text handlat om i rätt tidsordning.
|
Du kan berätta vad en text handlat om så handlingen blir tydlig.
|
Du kan berätta om vad en text handlat om så handlingen blir tydlig och du kan även använda exempel från texten.
|
|
Du kan tolka och resonera om det du läst.
|
Du kan prata om vad en text betyder med hjälp av vad du själv varit med om.
|
Du kan resonera i ett par steg om vad en text betyder med hjälp av vad du själv varit med om.
|
Du kan resonera i flera steg och ur flera synvinklar om vad en text betyder med hjälp av vad du själv varit med om.
|
|
Du kan berätta om vad du tycker om texten du läst.
|
Du kan säga vad du tycker om en text, om den var bra eller dålig.
|
Du kan säga vad du tycker om en text och motivera varför du tycker det du tycker.
|
Du kan säga vad du tycker om en text och motivera varför du tycker det du tycker samt ge exempel från texten.
|