Skolbanken Logo
Skolbanken

Ämnen:

Fysik

·

Årskurs:

7 - 9

Ljus, VT20

Hosiannaskolan, Grundskolor · Senast uppdaterad: 15 januari 2020

Varför är himlen blå, molnen vita och en solnedgång röd? Vad är ljus och hur kan vi se? Detta är frågor vi ska hitta svaren på under de närmaste veckorna.

Syfte

Vad ska undervisningen inriktas mot? Vilka förmågor ska utvecklas? Syftet med detta avsnitt är ...

Centralt innehåll

Beskriv vad av det centrala innehållet avsnittet kommer att behandla.

Så här ska vi arbeta

Inom detta arbetsområde kommer vi arbeta med

  • Läsa faktatexter
  • Göra övningsfrågor
  • Göra ritövningar
  • göra laborationer
  • skriva ett Prov
  • göra ett Labarationsprov

Visa vad du lärt dig/Bedömning

Du ska i detta avsnitt visa vad du lärt dig genom att ... 

  • Genomföra ett experiment och lämna in en labrapport
  • Skriftligt prov om ljus
  • Genomförande av praktiska uppgifter

Kunskapskrav

Antingen kopplas kunskapskrav eller läggs matris in.

 

Denna termin, VT20 ska vi ta

Kap 5 ljus- kap 6 kraft och tryck, kap 7 rörelse 

 

Kap 5

v. 3, 4, 5,

prov + laborationsprov - v.6


Läroplanskopplingar

använda kunskaper i fysik för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör energi, teknik, miljö och samhälle,

genomföra systematiska undersökningar i fysik, och

använda fysikens begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara fysikaliska samband i naturen och samhället.

Ljusets utbredning, reflektion och brytning i vardagliga sammanhang. Förklaringsmodeller för hur ögat uppfattar färg.

Historiska och nutida upptäckter inom fysikområdet och hur de har formats av och format världsbilder. Upptäckternas betydelse för teknik, miljö, samhälle och människors levnadsvillkor.

Systematiska undersökningar och hur simuleringar kan användas som stöd vid modellering. Formulering av enkla frågeställningar, planering, utförande och utvärdering.

Matriser i planeringen
Ljus
Uppgifter

Innehåller inga uppgifter

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback