Skolbanken – inspiration och utveckling från hela landet

Vatten

Skapad 2020-01-30 14:51 i Centrumskolan Munkedal
Grundskola 4 – 0
Vi lär oss om vatten.

Innehåll

 

Vatten åk 4

 

Syfte: använda kemins begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara kemiska samband i samhället, naturen och inuti människan.

 

Centralt innehåll: Vattnets egenskaper och kretslopp.

 

Enkel partikelmodell för att beskriva och förklara materiens uppbyggnad, kretslopp och oförstörbarhet. Partiklars rörelser som förklaring till övergångar mellan fast form, flytande form och gasform.

 

Kunskapskrav: Tolkning och granskning av information med koppling till kemi, till exempel artiklar i tidningar och filmer i digitala medier.

 

 

 

Begrepp:

 

Fast, flytande, gas

 

Smälter, stelnar, kondenserar, avdunstar, sublimerar

 

Kretslopp

 

 

 

Material:

 

·        Boken om Fysik och Kemi. s, 16-23

 

             Arbetsbok. s, 8-13

 

·        Arbetsblad

 

·        Digital pedagogik-

 

Vattnets egenskaper och

 

 

 

Lektion 1- kartlägg elevernas förkunskaper om vatten,

 

Vad tänker de när de hör ordet vatten.

 

Visa filmen ”Tankar om vatten” Diskutera efter filmen, vad var ny kunskap, vad kunde de redan.

 

Visa material som vi kommer att jobba med.

 

Lektion 2- begrepp, vattnets faser och övergångar mellan faserna.

 

Arbetsblad, se bilaga 1

 

Lektion 3

 

Läsa s. i Hans Persson jobba med frågorna 1-

 

Visa film om vattnets kretslopp, läsa s. Hans Persson

 

Svara på frågorna.

 

(repetera vattnets faser)

 

Lektion 4

 

Arbeta vidare med Frågorna

 

Lektion 5 Testa av elevernas kunskaper om vatten genom att rita och skriva ner sina kunskaper om vattnets kretslopp, temperaturens betydelse för vattnets form och övergångar.

 

Vad vatten har för betydelse för människan och livet.

 

Beröm eller ge feedback på det här materialet genom att skriva en kommentar här: