Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | |
---|---|---|---|
Planering
Planering
|
Är tveksam/osäker i hur arbetet ska läggas upp. Behöver stöd av läraren.
|
Kan planera upp arbetet själv samt är villig att pröva sina egna idéer.
|
Är noggrann i sin planering. Prövar, experimenterar kring vilka av sina idéer som kan fungera bäst.
|
Genomförande
|
Gör det som krävs för att arbetet ska fungera. Inte så noga med kvaliteten på arbeten. Behöver instruktioner för att kunna gå vidare i arbetet.
|
Gör egna anpassningar/förändringar. Är noggrann med kvaliteten i sitt arbete. Är mer självständig i sitt arbete och diskuterar lösningar vid behov.
|
Är mycket självständig i sitt arbete. Lägger stor fokus på kvalitén och detaljerna i sitt arbete.
|
Förståelse
|
Kan på ett enkelt sätt motivera sin val i arbetet. Kan använda enstaka ämnesbegrepp.
|
Kan förklara sina val och hur dessa påverkats arbetets slutresultat. Använder flera ämnesbegrepp vid analys och värdering.
|
Kan motivera och förklara sina överväganden, prioriteringar och hur dessa påverkat arbetets slutresultat. Är helt säker på hur ämnesbegreppen kan användas.
|
Material kännedom
|
Är osäker på vad som ska göras och i vilken ordning. Kan hantera vissa verktyg och material på ett enkelt sätt.
|
Kan använda verktyg , tekniker och material på ett utvecklat sätt.
|
Kan använda verktyg, material och tekniker på ett avancerat sätt med gott omdöme och är noggrann i sitt utförande.
|
Kreativitet
|
Har en egen enkel grundidé.
|
Har en avancerad idé.
|
Har en avancerad och unik idé.
|