Ämnen:
Moderna språk - språkval
·
Årskurs:
F
Blommensbergsskolan, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 10 februari 2020
Terminsplanering för MS Spanska åk6 med kurslitteraturen Gracias på Blommens. 1. Termnsplanering med veckovis info om innehåll och examinationer 2. Momentbeskrivningar med info om kapitel, mål, tidsåtgång m.m 3. Preliminära lektionsbeskrivningar med sidangivelser
Terminsplaneringar och Momentbeskrivningar
Inklusive Lektionsplaneringar för varje moment
Vecka Innehåll Examinationer
3 Ny skola och ny termin. Lek och repetition
4 Repetera kap8 Minitest: kap8
5 Avsluta kap 8 Påbörja kap 9 Inställd lekt fre pga NP
6 Inleda kap 9 ’Tengo hambre’ Läxa kap 9 Minitest
7 Räkneord 21-100 Läxa Minitest Räkneord
8 Adjektiv o Artiklar (El/La och Las/Los)
9 Sportlov
10 Nytt kap 10 ’Mi familia’ Läxa: Minitest kap10
11 Forts Kap10 Hör och Muntligt Prov. Gracias: Hörförståelse Kap 5-10
2dra lekt: Grammatik Böja verb. De 6 personliga pronomen
12 Kap10 Skriftligt Prov: Skriftligt. Berätta om din familj
13 kap10 Muntlig framställning Prov: Muntlig framställning
14 Film
15 Nytt moment. Kap11. ’El concurso’ Läxa: Minitest kap.11
16 Påsklov
17 Kap 11. ’El concurso’ Minitest Kap11
Repetera Gram. Att böja verb (Kunna 6 st ändelserna -arverb)
18 Avsluta kap 11 Test. Böja verbet Hablar
19 Film
20 Repetition och lek. Läxa: Muntliga strategifraser
Tid och möjlighet att komplettera Minitester .m.m
21 Realia. Spanskt kortspel m.m Förhör: Muntliga strategifraser
Momentbeskrivningar och Lektionsplanering
V3
En lektion. Leka sig tillbaka till språket
V4
Repetera kap8
Avsluta kap8
Läxa: Minitest kap8
V5
Avsluta kap 8
Inställd lektion fredag pga Nationella Prov
V6
Momentbeskrivning: Tengo hambre. Kapitel 9
Tidsåtgång: vecka 6-8
Mål:
· Att kunna handla frukt, glass osv
· Att kunna räkna från 0-100
Material:
· Textboken (T.B) Sid 36-38
· Övningsboken (Ö.B) sid 68-75
· Repetition från kap3 Siffrorna 0-21
· Quizlet, Kahoot
Lektionsplanering för momentet ’Tengo Hambre’
Lyssna på texten Vad säger dom. Skriv ner. Tala med varandra. Skriv mer. Lyssna igen. Översätt skriftligen. Hur mycket förstod ni?
Läxa: Minitest kap 9
Fortsätt med vokabulär: Övn 7a,7C och övn 8a,8,b De snabba jobba länge med övningen sid 111
Quizlet: https://quizlet.com/404985492/live
Räkneorden 0-21 Repetition från kap3 Långt tillbaka i tiden
Vi skriver upp siffrorna. Vilka kan vara kluriga Diez med Z, Cinco med CC
V7
Genomgång räkneord. Kan alla 0-21?
Rep med övn 7 sid 19 Muntligt
Hörförståelse Siffror Övning 10a, 10b från kapitel 3
Genomgång 22-100 Så logiskt och lätt om ni ser mönstret
Förklara för en som inte vet
Läxa: Tiotalen 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90,
Övningsboken sid 69-70
Övning 3, 1a, 1b De snabba får hålla på med 1B längre
Quizlet Los números
Tiotalen. Endast 13 frågor https://quizlet.com/229184826/los-numeros-flash-cards/
Alla siffror 36 frågor https://quizlet.com/220394203/los-numeros-flash-cards/
Läxa: Räkneorden
Vi startar med Gracias.nu så att alla får leka sig in i spanskan
Vi översätter texten ’Tengo hambre’ gemensamt.
Alla får 5 minuter att repetera sen tar vi en mening var i ormen.
V8
Quizlet om de enklaste råvaror och maträtter
https://quizlet.com/137212599/tengo-hambre-flash-cards/
Grammatikgenomgång. Artiklar och Adjektivböjningar
Repetera Artiklar
Titta på övn 4, 5, 6a, 6b sid 47 från tidigare kap Ö.B fast nu muntligen. Träna på att ’tala’ grammatik genom att förklara högt varför för varandra
Övning 8 sid 49 Muntligen. Noggrant
Hopp tillbaka till kap 9 Övning 8a, 8b sid 73 Ö.B
För de snabba Övning 8C
Grammatikgenomgång: Adjektivböjningar.
Ö.B Repetition. Övningarna
6a, 6b sid 47; övn 8a, 8b sid 49 För de snabba övn10 sid 50
Quizlet: Adjektivböjningar https://quizlet.com/273012985/flashcards
Prov. Kort Läsförståelsetest
V9 Sportlov
V10 Kap 10 ’Mi familia’ Läxa Minitest
Se momentbeskrivning nedan. Preliminär lektionsplanering för momentet kommer därefter.
Momentbeskrivning ’Mi familia’
Moment: ’La familia’ Kap10
Tidsåtgång: vecka 10-13
Mål för kap 10
· Eleven ska kunna berätta om din familj och dina kompisar
· Eleven ska kunna uttryck som till vänster, till höger och i mitten
Förmåga i fokus: Främst fokus på Muntlig framställning
Examination:
· Minitest kap10 på gracias.nu
· Digitalt prov på Gracias.nu: Hörförståelseprov Kap. 5-10
· Skriftlig förmåga. Skriva kort om sin familj
· Prov Muntlig framställning. Berätta om familj och dina vänner.
Material.
· Gratis hemsida: www.gracias.nu
· Textboken (T.B) sid 38-39
· Övningsboken (Ö.B) Sid 76-83
Lektionsplanering Kap 10
V10
Lektion 1
Kort Lära glosor 2o2
Lyssna på kapitlet med stängda böcker. Ni förstår såå mkt.
Läsförståelseövningar Ö.B Sid 76 framåt
Övn 1, 2a, 2b, 4a, 4b,
Glosor.eu Vokabulär (=glosor)
Läxa: Minitest kap10
Lektion 2
Läs kapitlet för varandra när den lyssnande har stängda böcker. Obs: Läs långsamt och välartikulerat.
Observera hur mycket ni faktiskt läser och förstår.
Repetera Räkneord. Muntlig framställning Räkneord Övn 7 Sid 80 Ö.B
Hörförståelseövning 3 sid 78 Ö.B
Hörförståelseövning 8 sid 80 Ö.B
Läxförhör: Minitest kap10
V11
Lektion 1
Översätt och rita Övn 10 sid 81 Ö.B Arbeta 2o2 Hjälp varandra
Hörförståelseövning 3 sid 78 Ö.B
Om tid över Repetera Räkneord och Hörförståelse Övn4, 5 sid 71 Ö.B
Quizlet
Läxa: Hörförståelse. Repetera Hörförståelseövningar kap 5-10 på Gracias.nu
Lektion 2
Digitalt prov på Gracias.nu Hörförståelseprov kap 5-10
Repetition Grammatik från förra lektionen. Att kunna de 6 personliga pronomen
V12
Lektion 1
Grammatik genomgång Att böja verb Olika personer Jag- Du - Han, Hon, Det, NI
Regelbundna -ar verb. Vad betyder regelbundet/Oregelbundet
Ar-verb Tocar (piano), estudiar, hablar,
Prova övn1 sid 86 Ö.B
Överkurs övn 2 s87 (obs Jugar=spela (fútbol) är oregelbundet)
Inför det skriftliga testet. Se övning 5 sid 79 i Övningsboken. Likadant som provet!
Kahoot
Läxa: Att kunna skriva om sig själv och sin familj. Se övning 5 sid 79 i Övningsboken för att se hur Du skriver
Lektion 2
Skriftligt prov kap 5-10: Att skriva om sig själv och sin familj
När eleven skrivit klart. Översättningsövningen 9 sid 81 Ö.B Enskilt arbete
Kahoot
V13
Träna på muntlig framställning med övningarna 4c sid 78 Ö.B
Xtrauppgift Övn7 sid 80 Ö.B
Se Provet i förväg. Dela ut bilden från Lärarhandledningen
Glosor.EU Gracias 6 kap10
Läxa: Träna på att berätta muntligen om dig själv och din familj. Gör övning 5 sid 79 Ö.B igen om det gör det lättare. Plugga gärna med varandra!
Lektion2
Muntligt framställningsprov: Kunna berätta muntligen om dig själv och din familj
När Du är klar Glosor.EU Gracias 6 kap10. Valfri lekövning
Quizlet
V14
FiImtajm. Bonnie bjuder på popcorn. Ta med dig gottigotti om Du vill
V15
Inleder nytt moment. Kapitel 15 ’Toco la guitarra’
Se momentbeskrivning nedan.
Preliminär lektionsplanering kommer därefter.
Momentbeskrivning Toco la guitarra
Tidsåtgång: vecka 15-18
Obs vecka 16 Påsklov
Mål:
· Kunna samtala om olika aktiviteter
· Förstå hur grammatik läggs upp och varför den används genom att b.la jämföra med andra språk
· Förstå att man böjer verb i Spanska och hur man lägger upp verben.
· Kunna de personliga pronomen (såsom jag, du, han, vi, ni dom)
· Kunna böja några regelbundna ar- verb
Ps: Gällande grammatik. Eleven ska främst förstå att grammatik finns och används. Eleven behöver inte kunna böja verb men får fördel av att förstå dess upplägg och varför de finns för framtida studier.
Material: Gracias. Kurslitteratur och gratis hemsida: www.gracias.nu
Textboken (T.B) sid 44-46
Övningsboken (Ö.B) sid 86-92
Läxor:
· Minitest på Gracias.nu v15
· Minitest på Gracias.nu v17
V19
Film och popcorn
V20
Repetition och lek
Veckodagarna, Färgerna, Årstiderna, Månaderna, Djur
Tener, Estar, Ser
Möjlighet att komplettera Minitester m.m
V21
Avslut för kursen åk6
Innehåller inga läroplanspunkter
Innehåller inga matriser
Innehåller inga uppgifter