Skapad 2020-04-21 09:01
i Hagagymnasiet Borlängeunikum.net
GymnasieskolaPedagogik
Från v 10-15 ska du göra din arbetsplatsförlagda utbildning i åk 3 i olika pedagogiska verksamheter .
Innehåll
Uppgifter är kopplade till följande kurser: Pedagogiskt arbete, Barns lärande och växande och Aktivitetsledarskap.
Uppgifter
Utvärdering av APL
Apl-uppgifter åk 3
Kopplingar till läroplanen
Centralt innehåll
Verksamhetens organisation, målsättning, verksamhetsform, ledarutbildning och centrala begrepp för aktiviteten.
Ped -
Planering, genomförande, dokumentation och utvärdering av aktiviteter på ett sätt som är i enlighet med målen för verksamheten.
Ped -
Barns lärande, utveckling och socialisation i olika sammanhang och utifrån olika teorier och teoretiska perspektiv.
Ped -
Vuxnas betydelse för barns lärande och växande.
Ped -
Barns olikheter, deras förutsättningar och möjligheter för lärande och deltagande i olika situationer och aktiviteter samt innebörden av ett inkluderande arbetssätt.
Peg -
Planering, genomförande, utvärdering och dokumentation av pedagogiska verksamheter och aktiviteter.
Peg -
Uppföljning, analys och dokumentation av barns lärande och växande. Metoder för att utvärdera på vilket sätt förskolan tillgodoser barns möjligheter att utvecklas och lära utifrån läroplanens mål och intentioner.
Peg -
Pedagogers och andra vuxnas roll och betydelse för barns lärande och växande.
Peg -
Yrkesroll och ledarskap.
Peg -
Beröm eller ge feedback på det här materialet genom att skriva en kommentar här: