Ämnen:
Biologi
·
Årskurs:
7 - 9
Sturebyskolan, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 3 maj 2020
Vi undersöker den biologiska mångfalden i vatten och på land. Vi skaffar mer kunskaper om hur vi människor påverkar den biologiska mångfalden positivt och negativt och vilka konsekvenser det kan ge.
Syfte: att förstå hur vi människor påverkar den biologiska mångfalden med våra aktiviteter och vad vi kan göra för att den inte ska minska mer.
Undervisning:
Tid: vecka 13,14,16,17
Arbetsgång:
Vi ser en film om hur fotosyntesen fungerar och gör sedan en lab där vi tittar på klyvöppningar och växtceller i mikroskop. Vi dokumenterar med bild och anteckningar
Vi studerar växtplankton och djurplankton från Mälaren
Vi studerar osmos av lökceller i vattenlösning och saltlösning.
Vi jobbar med näringskedja och näringsväv för skog och hav och diskuterar hur producenter och konsumenter påverkas om en art tas bort.
Vi konstruerar en modell av kolets kretslopp och diskuterar hur koldioxiden påverkas av fotosyntes, förbränning och cellandning.
Vi ser filmen Vår hotade värld- Biologisk mångfald
Du använder dina kunskaper för att med hjälp av bilder och text presentera en orsak till minskad biologisk mångfald, konsekvenser av detta och vad vi kan göra för att stoppa minskning.
Fakta hämtar du från olika källor.
Lärandemål: När vi avslutar detta arbetsområde har du utvecklat din förmåga att:
Bedömning:
Muntliga resonemang under lektion
Arbete med powerpoint om minskad biologisk mångfald
Redovisning av powerpoint: orsaker, konsekvenser och lösningar
Innehåller inga läroplanspunkter