Ämnen:
Kemi
·
Årskurs:
7
Palmbladsskolan, Uppsala · Senast uppdaterad: 17 augusti 2020
Vad skiljer en atom och en molekyl, och vad innebär det egentligen att ett ämne är surt? Under början av hösten mellan vecka 34-41 ska vi dyka ned i kemins grunder och titta närmare på vad syror och baser är.
Syftet med arbetsområdet är att du ska lära dig om:
Vi kommer att utgå från läromedlet Spektrum Kemi. Undervisningen kommer att bestå av:
Behöver ni öva på att balansera reaktionsformler? Gå in på https://phet.colorado.edu/sims/html/balancing-chemical-equations/latest/balancing-chemical-equations_sv.html där ni kan öva på detta.
Använd Inläsningstjänst och filmer under "Begreppa" (Kemi) för att studera. Använd www.studi.se för att göra quiz på området.
Området om Kemins grunder kommer att avslutas med ett skriftligt prov v. 38. Du kommer dessutom att få visa dina laborativa kunskaper under arbetets gång och lämna in en labrapport för bedömning v. 41.
Lektionsplaneringens positioner kan komma att ändras framöver.
Vecka Kemins grunder |
Lektion 1 |
Lektion 2 |
LAB |
v. 34 |
Boklista /Presentation Skriv ett brev |
Atomer intro Introfilm “Begreppa” |
|
v. 35 |
Atomer, molekyler, kemiska reaktioner |
Fast, flytande, gas |
Körkort Brännare Koka vatten |
v. 36 |
Kemiska formler, PS |
Joner |
Lösning (röra, värma) Bonus: Emulsion (sås) |
v. 37 |
Blandning, lösning |
Separation |
Separation salt sand |
v. 38 |
Repetitipon |
Inför prov |
PROV |
Syror och baser |
|
|
|
v. 39 |
Ph-värde |
Syror |
PH-värde |
v. 40 |
Baser |
Labplanering |
|
v. 41 |
Labrapportskrivande |
Inför lab |
Bed: LABRAPPORT Neutralisation |
Under det här arbetsområdet kommer vi att fokusera på:
Se matrisen för nivåer.
Underlag för bedömningen är det du gör i häftet under lektionerna vid undersökningar och teoretiska uppgifter. Prov om kemins grunder och labrapport om neutralisation.
Syfte (3)
använda kunskaper i kemi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör energi, miljö, hälsa och samhälle,
genomföra systematiska undersökningar i kemi, och
använda kemins begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara kemiska samband i samhället, naturen och inuti människan.
Centralt innehåll (10)
Partikelmodell för att beskriva och förklara materiens uppbyggnad, kretslopp och oförstörbarhet. Atomer, elektroner och kärnpartiklar.
Kemiska föreningar och hur atomer sätts samman till molekyl och jonföreningar genom kemiska reaktioner.
Partikelmodell för att beskriva och förklara fasers egenskaper, fasövergångar och spridningsprocesser för materia i luft, vatten och mark.
Vatten som lösningsmedel och transportör av ämnen, till exempel i mark, växter och människokroppen. Lösningar, fällningar, syror och baser samt pH-värde.
Hur man hanterar kemikalier och brandfarliga ämnen på ett säkert sätt.
Aktuella samhällsfrågor som rör kemi.
Gruppering av atomslag ur ett historiskt perspektiv.
Systematiska undersökningar och hur simuleringar kan användas som stöd vid modellering. Formulering av enkla frågeställningar, planering, utförande och utvärdering.
Separations-och analys metoder, till exempel destillation och identifikation av ämnen.
Dokumentation av undersökningar med tabeller, diagram, bilder och skriftliga rapporter, såväl med som utan digitala verktyg.
Innehåller inga uppgifter