Du kommer skapa ett broderade citat på en ruta av 15x15 cm. Du kommer arbeta med yllebroderi och applikation.
Syfte:
Att du ska utveckla förmågor kring :
- olika former av hantverkstekniker, till exempel gjutning, vävning och svarvning. Begrepp som används i samband med dessa. ( I detta fallet yllebroderi )
- Att välja och motivera tillvägagångssätt i slöjdarbetet utifrån syftet med arbetet och utifrån kvalitets och miljöaspekter.
Mål:
- Du utvecklar din kunskap om hantverkstekniker som brodyr och applikation
-
Du övar dig på begrepp som används i samband med dessa.
- Att du får skissar och skapar ett budskap genom yllebroderi
- Att du får kunskap om textilindustrin
Arbetsgång:
Vi kommer arbeta med detta fram till sportlovet.
Lektion 1:
Genomgång av projektet - inspiration kring olika citat samt genomgång av tekniken yllebroderi och broderistygn- du får testa på 3 olika stygn ( Efterstygn, Kedjestygn och Plattsöm)
Lektion 2: skissa på 2 olika citat och hur dessa ska se ut på din ruta. Fundera över vilka stygn du ska använda dig av.
Välj material och broderitråd.
Lektion 3- fram till Sportlovet arbetar vi med broderiet.
Bedömning
Kriterier vi fokuserar extra på: i detta arbetet är:
- Eleven kan på ett enkelt och delvis genomarbetat sätt formge och framställa enkla slöjdföremål i olikamaterial utifrån instruktioner. I arbetet med några hantverkstekniker kan eleven använda handverktyg, redskap och maskiner på ett säkert och i huvudsak fungerande sätt.
-
- Eleven kan i slöjdarbetet bidra till att utveckla idéer med hjälp av erbjudet inspirationsmaterial.
-
- Under arbetsprocessen bidrar eleven till att formulera och välja handlingsalternativ som leder framåt.
-
- Eleven kan ge enkla omdömen om sin arbetsinsats och hur den har påverkat slöjdföremålets kvalitet.
-
- Dessutom tolkar eleven slöjdföremåls uttryck och för då enkla resonemang om symboler, färg, form
- och material.