Skolbanken Logo
Skolbanken

Kurser:

HUMHUM00S

HumSam2: Medarbetarskap och jag 19C

Rodengymnasiet, Norrtälje · Senast uppdaterad: 15 oktober 2020

Vad är medarbetarskap och hur fungerar jag som medarbetare? Dags för självreflektion!

Moment Medarbetarskap och jag

Ämne: Humanistisk och samhällsvetenskaplig specialisering

Syfte:

Vad är medarbetarskap och vem är jag som medarbetare? Syftet med momentet är att utgå från aktuell forskningsteori om det idébaserade ledarskapet som i sin tur kräver medarbetarskap och öka vår kunskap om just medarbetarskapsteorin övergripande och i förhållande till oss själva. Samtidigt ska vi lära oss en äldre teori, Johari fönster, om hur vi uppfattar och kommunicerar kring oss själva och varandra.

Mål:

Vi arbetar med samtliga för ämnet uppsatta mål, och du ska efter momentet ha:

  • fördjupade kunskaper om medarbetarskap för individen och gruppen,
  • arbetat med, diskuterat och reflekterat över medarbetarskap kopplat till ytterligare en teori kring självreflektion,
  • kunnat lyfta fram och ta ställning till centrala tankar i teorier och reflektera över hur dessa kan tillämpas för dig själv och andra samt
  • förstått och använt vetenskapliga begrepp, metoder och teorier i diskussion och reflektion,
  • kunnat omvandla och presentera dina kunskaper i en personlig reflektion där både egna och andras centrala tankar framkommer.

Metod:

Vi jobbar varierat med diskussioner, läsning av litteratur, genomgångar, individuella uppgifter, gruppövningar.

Uppgift:

Din uppgift under detta moment är att aktivt skaffa dig kunskap om medarbetarskapsteorin och Johari fönster, och omvandla detta till en självreflektion över ditt eget medarbetarskap på din arbetsplats här i skolan och klassen.

I reflektionen ska ingå

  1. Minst 3 centrala (och viktiga) tankar kring medarbetarskap som du fått från litteratur (och ev. föreläsning) och hur du uppfattar att dessa berör dig och dina medarbetare/ledare (inklusive källhänvisning).
  2. Något om skolans, klassens respektive din egen uppfattning om vilken värdegrund som är viktig att leva efter.
  3. Något om hur du själv respektive andra upplever ditt beteende utifrån Johari fönster, dvs en reflektion över vad/hur du beter dig som medarbetare som du jämför med ett ansvarsfullt medarbetarskap enligt Tufvesson.
  4. Något område du vill utveckla och hur lätt/svårt du tror det blir.

Reflektionen ska vara så rättvisande som möjligt utifrån vad jag som lärare har möjlighet att se/uppleva både i och utanför klassrummet. Samtidigt är det viktigt att du är bekväm med det du delar med dig av, så du SKA INTE dela något du inte vill/är bekväm med. Som lärare diskuterar jag aldrig dina tankar med andra elever, men kan ibland dela övergripande saker med andra lärare i arbetslaget. 

Redovisningsform:

Du väljer själv om du vill

  • skriva en enkel, rättfram reflektion där du följer punkterna under rubriken uppgift eller
  • beskriva ditt eget varumärke, dvs. vända på perspektiven och beskriva hur du skulle vilja uppfattas baserat på dina egna, klassens och skolans värderingar och vad/hur du ska göra för att lyckas med detta och hur lätt/svårt det blir.

Båda uppgifterna kan nå högre betyg, men utmaningen i den senare (varumärket) gör att den kan ge större möjligheter att nå det.

Oavsett hur du väljer att skriva så ska texten vara 400 – 1000 ord lång.

Tidplan:

Vecka 42

Lektion 1: Introduktion och diskussion kring moment, grov översikt, läsa s. 9-16.

Lektion 2: genomgång moment, läsa s. 16-23, mindmap medarbetarskap

Vecka 43:

Lektion 3: läsa s. 24-30, vad är värdegrundsarbete – diskussion, övning 1 och falldiskussion (s.31)

Lektion 4: Johari fönster genomgång, vad är självreflektion, börja skriva på reflektion

Vecka 45

Lektion 5: Genomgång teori medarbetarskap, jämför med mindmap, skriva på reflektion

Lektion 6: Skriva på reflektion

Vecka 46

Lektion 7: Skriva och lämna in reflektion 11/11


Läroplanskopplingar

Innehåller inga läroplanspunkter

Matriser i planeringen
Humanistisk och samhällsvetenskaplig specialisering
Uppgifter
HumSam Lektionsuppgift mindmap
HumSam: lektionsdiskussion 14/10
HumSam 2: självreflektion

Varför Skolbanken?

Alla delar med alla

Planeringar i Unikum

Vem driver Skolbanken och varför?

Vem äger materialet?

Hjälp och support

Academy

FAQ

Ge oss feedback