Ämnen:
Biologi
·
Årskurs:
7 - 9
Vasa Real, Stockholm Grundskolor · Senast uppdaterad: 6 november 2020
Syfte Genom undervisningen i ämnet biologi ska eleverna sammanfattningsvis ges förutsättningar att utveckla sin förmåga att • använda biologi begrepp, modeller och teorier för att beskriva och förklara biologiska samband i naturen, samhället och inuti människan. • använda kunskaper i biologi för att granska information, kommunicera och ta ställning i frågor som rör energi, miljö, hälsa och samhälle. • genomföra system.atiska undersökningar i biologi
Bedömning och innehåll
Vad ska bedömas?
Vi går genom
Vad är biologi? Organismer, celler.
Hur den fysiska och psykiska hälsan påverkas av sömn, kost, motion, sociala
relationer och beroendeframkallande medel. Vanligt förekommande sjukdomar och
hur de kan förebyggas och behandlas. Virus, bakterier, infektioner och
smittspridning. Antibiotika och resistenta bakterier.
● Kroppens celler, organ och organsystem och deras uppbyggnad, funktion och
samverkan. Evolutionära jämförelser mellan människan och andra organismer.
● Människans sexualitet och reproduktion samt frågor om identitet, jämställdhet,
relationer, kärlek och ansvar. Metoder för att förebygga sexuellt överförbara
sjukdomar och oönskade graviditeter på individnivå, på global nivå och i ett historiskt
perspektiv.
- Hur sker bedömning?
Bedömningen sker genom kunskapstester och laborationsrapport.
- När sker bedömningen?
- Hela tiden under lektionstid/ formativ. 2 skriftliga tester.
Genomförande
De aktuella område i det centrala innehållet i biologi går vi genom med hjälp av film, genomgångar, laborationer, biologiboken samt tränar eleverna med hjälp av instuderingsfrågor inför proven.
Innehåller inga läroplanspunkter